skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Petr Kellner píše zaměstnancům, největší rodinné firmy v Česku, kdo ušetřil milion na kávě

Takhle to teď je

Dopis. Pracovní život se v pondělí začal vracet do normálu i v říši PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Na jeho zaměstnance v Česku tak první pracovní den tohoto týdne, kdy se oficiálně obnovil běžný provoz, čekalo na stolech překvapení. Dopis od samotného hlavního akcionáře s prosbou o maximální nasazení a krabička vitaminu D navíc.

Nastejno. Zní vám pivní drive-in jako znesvěcení piva? Možná. Každopádně ten, který stojí v pražské Hostivaři a patří k přiléhavě se jmenujícímu pivovaru Hostivar, udělal v době plošné karantény stejný obrat, jako kdyby bylo normálně otevřeno. A jeho obsluha procpala výdejním okénkem metr na metr stejné množství piv jako před karanténou – asi tisíc denně.

Lék sem, vakcína tam. Posledních několik týdnů je to pořád dokola: objeví se zprávy, že biotechnologická společnost, o níž jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli, pokročila ve věci možného léku či vakcíny na koronavirus, a investiční endorfiny se naplno roztočí Ruku na srdce, kdo z vás ještě před pár týdny znal Moderna Therapeutics, hm? A Wall Street ale i tak skáče, jak biotechnologický sektor píská.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve středu 27. května v 18:00 se můžete těšit na další lekci Forbes BusinessClass s Martinem Wichterlem (Wikov) na téma Nečekejme na Godota. V sérii digitálních eventů se s námi o zkušenosti dělí špičkoví čeští byznysmeni a tváře z obálek Forbesu. Jak odhadnout velikost svého trhu, jak nastavit nákladovou stránku firmy nebo jak si zachovat chladnou hlavu a dívat se do budoucna? Vstupenky jsou dostupné zde.

Restart (a rodiny)

Půjde to. Simona Kijonková, spolumajitelka skupiny Packeta, pod kterou patří i Zásilkovna, má za sebou nejdrsnější výzvu v desetileté historii firmy. Během března se její (do té doby strmě rostoucí) byznys propadl o polovinu. Ale Kijonkové se podařilo rychle zareagovat a po hlubokém pádu následoval raketový restart – až na aktuální 120procentní meziroční růst. Jak to Kijonková udělala? Nejdůležitější lekce, které jí udělila koronakrize, tento týden popsala v naší Forbes BusinessClass.

Není rodina jako rodina. Květen je lásky čas a u nás tenhle měsíc tradičně patří žebříčku největších českých rodinných firem. Kompletní verzi toho letošního najdete v aktuálním tištěném Forbesu. Ve webovém speciálu si ale můžete proklikat první desítku plus navíc zjistit, které rodinné firmy jsou nejvýkonnější anebo které tuzemské značky stále vlastní Češi.

Staycation. Luxusní pražské hotely jsou prázdné, a tak lákají české klienty. Třeba snídaně do postele s jedním z nejkrásnějších výhledů na Pražský hrad v hotelu Four Seasons dnes vyjde na zlomek původní ceny. Konkrétní nabídku nenajdete nikde online, získáte ji pouze na doptání, platit ale bude už od pondělí a Four Seasons rozhodně není jediný pražský hotel, který se rozhodl vsadit na domácí pseudoturistiku.

Abyste si měli o čem povídat

Cesta jogurtového kelímku. Snad každý tohle dilema už jednou řešil. Pochutnáte si na oblíbeném jogurtu a zůstane vám ušpiněný kelímek. Teď co s ním: roztřídit jej i znečištěný do plastu, nebo vhodit do komunálního odpadu? Nejspíš vás překvapí, že odpověď na tuhle otázku není vůbec jednoduchá.

Nejbohatší knihomol radí. „Většina mých současných rozhovorů a schůzek se točí kolem nemoci covid-19 a toho, jak ji zastavit. I tak se mě ale lidé pořád ptají, co teď čtu nebo na co se dívám. Ať už proto, že chtějí znát, kde se dozvědět o pandemii víc, nebo se chtějí rozptýlit. A já se o své tipy vždycky rád podělím,“ napsal Bill Gates na úvod svého letošního seznamu doporučené letní četby. A aby nám bylo s koronavirem líp, přihodil i něco z toho, co rád sleduje v televizi, nebo tipy, jak hrát online bridž. Jako to dělá on s Warrenem Buffettem.

Side effect. Kolegové Michael Mareš a Zdravko Krstanov si udělali anketu mezi českými firmami. Zajímalo je, jak se home office projevil na spotřebě kancelářské free kávy a kolik za ni ušetřily. No… ve většině případů jde o stovky tisíc, někdy až téměř milion korun.