skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Veleúspěšný leden Elona Muska, revoluční investice do Čuprova Rohlíku a Janečkův obchod s konopím

Premianti

Nejbohatší na světě. Elon Musk, vizionář s hlavou v oblacích, kam míří i stroje jeho společnosti SpaceX, se prodral na první příčku žebříčku nejbohatších lidí světa. A to díky své automobilce Tesla, jejíž akcie v pátek 8. ledna připsaly další 5,3 procenta.

Rohlík nad zlato. Do žádného tuzemského startupu zatím investoři nenalili tolik peněz. O přesné sumě se zatím spekuluje, ale v aktuálním investičním kole si online supermarket Tomáše Čupra, Rohlík, přijde minimálně na 100 milionů eur, tedy přes 2,6 miliardy korun. Zpráva ÚOHS naznačuje, že investorem by teoreticky měl být francouzský fond Partech Partners. Po dokončení transakce se hodnota Rohlíku přehoupne přes 600 milionů eur.

Stříbrný Productboard. Startup s českými kořeny, který založili Hubert Palan a Daniel Hejl, má za sebou úspěšný rok 2020. Firma hned v jeho úvodu získala investici ve výši zhruba jedné miliardy korun od investorů vedených venture kapitálovým fondem Sequoia Capital, což je dosavadní největší tuzemská investice do startupu. Nyní ji sice nejspíš překoná již zmíněný Rohlík, další investice však už možná ani nebudou potřeba, hlásí Productboard.

tip Forbes Espressa
Reklama
Nový Forbes s ultimátním průvodcem pro všechny výzvy roku 2021 je tady! Na titulní straně a v mimořádném rozhovoru je Tomáš Čupr, zakladatel Rohlík.cz. Ve speciálním průvodci najdete návody a tipy, jak být zdravý, odolný, chytrý, lepší a fit. Radí v tom nejkompetentnější osobnosti českého byznysu a jejich vlastní zkušenosti a příklady. K tomu tipy, kde si na českých horách a v českých lázních nejlépe odpočinout a nabrat síly do roku 2021, a navíc velký test luxusních aut do sněhu – od Rolls-Roycu přes Bentley a Maserati až po elektrické Audi e-tron.

Komu se daří

Když je tráva zelenější. Firma CB21 Pharma, ve které má majoritu miliardář Karel Janeček, prošla jako vůbec první společnost na světě povinnou registrací zdravotnického prostředku s obsahem CBD. Konkrétně jde o vaginální a rektální čípky. Oba dva se mají začít od února volně prodávat v lékárnách.

Roste jako divý. Hranici 20 tisíc dolarů překonal bitcoin 16. prosince, 30 tisíc pak hned druhého ledna a teď už pomalu atakuje magickou čtyřicítku. Raketový růst ceny nejznámější kryptoměny je anomálií, která se na trzích nevyskytuje příliš často. A i když investoři jako David Rosenberg dlouhodobě upozorňují na riziko, že úspěch bitcoinu je jenom nafouknutá bublina, která brzy splaskne, kryptoměna roste raketovým tempem dál. A postupně i její důvěryhodnost.

Česká tradice. V Olešnici, malé vísce v cípku, kde se stýká Vysočina a jih Moravy, barví rodina Danzingerů látku a dávají jí krásu po pět generací. Modrotisk, nejtradičnější a nejstarší technika potiskování plátna, která se letos dostala na seznam světového kulturního dědictví lidstva UNESCO, zkrátka patří ke jménu Danzinger jako ke dveřím klika.

Za dobrodružstvím

Jedna cesta… 10 pohoří a 1000 kilometrů. Během jarního lockdownu se manažer z Hartmanu Martin Ubl s partou stejně naladěných nadšenců vydal napříč Českem. A vyznačili trasu, která zájemce provede českou divočinou. Vznikl tak první oficiální dálkový přechod země, který kopíruje česká hraniční pohoří.

Kam na home office? Sbalte kufry a utečte do tropů. Nejenže tam máte větší pravděpodobnost úspěšně se vyhnout koronavirové nákaze, ale zároveň tam naleznete veškeré potřebné zázemí pro svoji práci a v neposlední řadě rovněž dokonale zrelaxujete. Zkrátka win-win situace za všech okolností.