skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Revoluční VR headset z Česka, korporátní skandály a krize v Kazachstánu

Máte 1 minutu?

Bilionový Apple. Pokud jste držitelem akcií společnosti Apple, je namístě oslava, v opačném případě aspoň uznalé pokývnutí. Tržní hodnota americké technologické firmy totiž v pondělí dosáhla tří bilionů dolarů, tedy zhruba 66 bilionů korun. Jde o vůbec první společnost, která na závratné číslo dosáhla. Informovala o tom agentura Reuters.

Skandál jménem Theranos. Zakladatelka společnosti Theranos Elizabeth Holmes, jež slibovala novátorské krevní testy, je podle pondělního rozhodnutí kalifornského soudu vinna z podvodu a spiknutí. Porotci se shodli na její vině ve čtyřech bodech obžaloby. Pokud máte více času, připomeňte si článkem kolegy Miroslava Němého další příběhy korporátních skandálů.

Toyota v čele. Japonská automobilka Toyota Motor poprvé překonala General Motors v prodeji aut ve Spojených státech. Ta si pozici jedničky na americkém trhu držela od roku 1931. Po devadesáti letech tak Toyota sesadila krále z trůnu. Nejedná se ale o jedinou výměnu v čele prodejů na poli automobilového průmyslu. Co se týče prodejů luxusních vozů, tento týden předehnala automobilka BMW svého německého rivala Mercedes-Benz.

tip Forbes Espressa
Happy New… You! Lednový Forbes přichází a s ním (nejen) novoroční porce inspirace, jak svůj byznys i sebe skutečně posunout dopředu. Stejně jako majitel Kofoly Jannis Samaras, který s námi ve velkém rozhovoru po deseti letech hovořil o tom, jak se proměnil on i jeho firma. Chcete vědět, jak začít budovat firmu, postavit si portfolio, naučit se něco nového nebo se dostat do formy? Spolu s odborníky jsme hledali odpovědi na to, jak to za 12 týdnů dokázat. Nový start – přečtěte si příběhy devíti osobností, které se nebály svou životní dráhu rozjet po úplně nové koleji. Go green or go home… Udržitelnost hýbe světem i byznysem a my jsme se podívali na to, co to pro naše životy bude znamenat. A abyste věděli, kdo může za vaši náladu, sestavili jsme přehled nejvýznamnějších mediálních domů i jednotlivých osobností českého mediálního prostoru.

Máte 5 minut?

IKEA zdražuje. Není materiál, doprava je drahá a přepravní cesty jsou přetížené. Celosvětová realita dopadá tvrdě i na byznys největšího prodejce nábytku na světě, švédskou IKEA. Aby si firma zahojila rány a zvládla nebývalou situaci s vysokými náklady na dopravu a suroviny, zdraží na celém světě své výrobky v průměru o devět procent.

Revoluční headset z Česka. Vrgineers na veletrhu CES představili pořádnou pecku. Česko-americká společnost předvedla doposud vůbec nejpokročilejší headset pro virtuální a mixovanou realitu s názvem XTAL 3. Nejde však jen tak o ledajaký headset, který si doma připojíte k herní konzoli. Tenhle využijí zejména profesionální piloti, z nichž některé tohle zařízení pomůže připravit na situace, v nichž bude v sázce nejen jejich život.

Udělejte si pořádek v peněžence. Nový rok přináší v oblasti osobních financí řadu změn, od zvýšení minimální mzdy až po navýšení slev na dani. Proto pro vás kolegyně Taťána Lysková připravila přehledný výpis všeho, co byste o svých financích měli vědět v roce 2022.

Máte 10 minut?

Porazit inflaci sázkou na S&P 500? Všichni se dnes pragmaticky ptáme, kam s penězi, aby se přestaly den za dnem znehodnocovat. My ve Forbesu se navíc ptáme, jestli své investice přesunout do fondů, které kopírují index S&P 500, jak radí geniální investor Warren Buffett. A ptáme se těch nejpovolanějších.

Praha–Almaty. „Takový nástup do roku 2022 jsem si nepředstavoval ani v nejdivočejším snu. Byl to neuvěřitelný fičák,“ vzpomíná Roman Olejnikov na první středu nového roku. Ředitel moskevské pobočky české firmy Easy Software zažil vskutku perný den na lince Praha–Almaty. Easy Software totiž dodává nástroj na řízení projektů přímo státní správě Kazachstánu. Romana Olejnikova se ptal kolega a nový šéfredaktor našeho webu Zdravko Krstanov.

Vliv kazašské krize na kryptoměny. Mohutné nepokoje, které v Kazachstánu vypukly po zdražení LPG, dospěly do takových rozměrů, že úřady vypnuly internet a telefonické spojení. Potlačování protestů si bohužel vybírá svou daň na životech občanů. Absolutní chaos, který nastal v Kazachstánu, má dopady i na světovou ekonomiku včetně kryptoměn. Kazachstán totiž s internetem vypnul více než desetinu světové těžby bitcoinu.