skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Ryanair vs. Kiwi.com, Papelote vs. Letiště Praha, luxusní hotely vs. Praha bez turistů

O čem se mluví

Můžou za to oni. Ne oni. Refundace zrušených letů jsou velká věc a šéf letecké společnosti Ryanair Eddie Wilson se pustil do veřejné hádky s českým vyhledávačem Kiwi.com Olivera Dlouhého o to, kdo za nevrácené peníze může. Ryanair ve čtvrtek zveřejnil na svém YouTube kanálu video, kde Wilson vysvětluje, jak peníze za neuskutečněné lety získat zpět, a je z něj nad slunce jasné, že prodeje letenek přes třetí strany by nejradši zrušil. Kiwi.com viní z toho, že mu neposkytuje správné údaje o zákaznících, které tak Ryanair nemůže kontaktovat a vyplatit. A že se na nich Kiwi ještě obohacuje. Brněnský startup zase chování Ryanairu vidí jako úmyslné zadržování peněz s cílem poškodit jeho vztahy se zákazníky. Takže asi tak.

Kanye králem. Dnes si dejte i trochu amerického bizárku, protože tohle prostě musíte. Kanye West to totiž se svou kandidaturou na amerického prezidenta, i když formálně pro ni v podstatě nic neudělal a už prošvihl termín pro registraci v šesti státech, myslí asi opravdu vážně. Kampaň sice zatím nerozjel, ale už si jako poradce najal manželku Kim Kardashian a Elona Muska a věří, že pro svůj plán dostane od úřadů výjimku. Sám u voleb ještě nikdy nebyl, ale kdyby se to náhodou povedlo, chtěl by Ameriku řídit jako marvelovskou Wakandu. Exkluzivní rozhovor s americkými kolegy je zkrátka povinná četba.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dva domy se stávají součástí srdce Karlína. V Křižíkově ulici nabídnou 112 prostorných a dispozičně zajímavých bytů, včetně duplexů a střešního penthousu. Orientace bytů je do kouzelného malého parku s výhledem na Vítkov či do živé atmosféry Karlína.

Co vás bude zajímat

Miliardy, kde byste je nečekali. Boty, které nohám nelichotí, knížka s radami, co každý zná, poskakující panáček, který jen tak žije, maso, co není maso, hodinky, jež svého nositele hlídají, jestli se nefláká. Na první pohled banda loserů, ovšem svým tvůrcům a výrobcům snově vydělává. Víte, o které jde?

Zachráněný máslem. Ve dvaceti většina z nás ještě bydlela u rodičů, Alex Koníček měl už v té době ale polámaná křídla a tolik dluhů, že nabyl dojmu, že jinak než podnikáním se z finanční pasti nedostane. A tak se rozhodl vsadit na výrobu oříškových másel. A udělal dobře. Jím spoluvlastněná firma Arachis si už čtvrtým rokem oříškovými laskominami úspěšně podmaňuje Česko.

Místo letiště na Letnou. Originální české papírnictví Papelote mohlo mít prodejnu i na pražském Letišti Václava Havla, prošlo náročným výběrovým řízením a letos v lednu tendr na obchůdek v jedné ze vstupních bran do Česka i vyhrálo. A pak si to jeho zakladatelky Denisa Havrdová a Kateřina Šachová rozmyslely a od skoro dojednaného dealu odstoupily. A radši otevřely pobočku na Letné. A tohle jsou důvody, proč nabídku, která se neodmítá, odmítly.

Od výplaty k výplatě. Co byste řekli tomu, kdybyste si peníze za odpracovaný den mohli od zaměstnavatele vybrat již po konci směny, a vyhnout se tak stresu, kdy už ty peníze konečně dorazí? V současnosti, kdy výplaty putují na účty v měsíčních intervalech, to není moc obvyklé, ale přesně to by rád změnil fintechový startup Advanto. Mobilní aplikací, samozřejmě.

Co by se vám mohlo hodit

Kam na dovolenou? Pořád jste to nevymysleli? A co takhle zajet si do Prahy, případně si naše hlavní město, pokud jste zdejší, pořádně užít? Jde to – na Staroměstském náměstí jsou cedule v češtině, v michelinských restauracích lze jíst za 400 korun, na otřesných pivních bicyklech nemá kdo jezdit, uprostřed Karlova mostu lze uspořádat piknik a už i v některých pražských luxusních hotelech se můžete zajímavě ubytovat…

Dvojče. Výjimečně fotogenická Smetanova vyhlídka nad meandrem Vltavy je zavřená. Protože se tam lidé chovali tak, jak se turisti na podobných místech, kam si jdete hlavně pro fotku, chovají. Jestli se milovník výletů ve vás právě hroutí, zastavte ho – v Česku existuje skoro identické místo a malebné je úplně stejně. Tak abyste věděli, kam na výlet, až na to bude počasí.