skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Slasti a strasti miliardářů, barevná léčba a návrat Adele

Máte 1 minutu?

Z Prahy do USA opět letecky. Dvouletá pauza končí a do Prahy se příští květen znovu vrátí letecké spojení se Spojenými státy. Delta Air Lines obnoví lety mezi Prahou a New Yorkem. V průběhu zimy prý však přibydou ještě nové charterové spoje do vzdálenějších exotických destinací.

Za pouhý jeden měsíc 111 milionů uživatelů po celém světě. Dvě čísla, která znamenají zápis do historie. Řeč je o jihokorejském seriálu Hra na oliheň (anglicky Squid Game), který se stal nejpopulárnějším titulem Netflixu, a překonal tím historickou sérii Bridgertonovi.

Zdravě, rychle & delikátně. Co víc si od přípravy oběda nebo večeře přát? Nahlédněte pod pokličku Forbes Cooking a vyšvihněte glazovaného miso lososa se soba nudlemi a brokolicí. Za dvacet minut je prý hotovo.

Adele je zpět. Ve čtvrtek v noci o sobě po šesti letech dala vědět na Youtube novým singlem Easy on Me, který je pilotní skladbou alba s názvem 30. Za první tři hodiny pět milionů zhlédnutí, za šest hodin deset milionů zhlédnutí a za osm hodin od publikování videa rovných šestnáct milionů zhlédnutí. Přispějete také k rostoucím statistikám?

partner Forbes Espressa
Reklama
Rádio Z. Každý den aktuální informace ze světa peněz, politiky a společnosti.

Máte 5 minut?

Konec Bohemia Energy. Je to ukázkový příklad, jak se během několika měsíců dá miliardová firma dohnat téměř k bankrotu. Vytažení Bohemia Energy ze zásuvky má dopad nejen na samotné jmění majitele Jiřího Písaříka, ale i na statisíce zákazníků.

Dinosauří byznys. Když se miliardář Karel Pražák nadchl pro dinosaury a usmyslel si, že si fosilii jednoho z nich pořídí, motivací mu byla především radost. Teď má koster pravěkých plazů plné muzeum a kromě potěšení mu přinesly i zajímavý způsob, jak zhodnotit své finance.

Máte 10 minut?

Barevná léčba. Klinické využití psychedelik patří v současné chvíli k nejžhavějším tématům psychiatrie. Výzkumy přitom probíhají i v Česku. Zjistilo se například, že molekuly psilocybinu či ketaminu dokážou odstranit depresi rychleji než dosavadní antidepresiva. Více v článku od kolegy Darka Šmída.

Čekačka na auta. Starším ročníkům to možná připomene nákup auta za socialismu (pokud tedy nešly rovnou do Tuzexu), ale dnešní realita je podobná – kvůli nedostatku čipů na trhu se prodlužují dodací lhůty vozů. U Hyundai nyní jde o osm měsíců, u Škody Auto až o rok. Kdy tohle skončí, nevíme. V každém případě zrovna v Hyundai vyrazili tomu štěstíčku trochu naproti.

Pan Tank Ono. Cena pohonných hmot na stojanech čerpacích stanic neustále stoupá a podle majitele sítě pump Tank Ono Jiřího Ondry nebude situace do konce roku jiná. V rozhovoru mimoto přiznal obavu z nastupující elektromobility, která podle něj zcela změní podobu i funkci čerpacích stanic nejen u nás, ale i po celém světě.