skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Slavia si maže Spartu na chleba, Kupka trhá rekordy a NobodyListen vlastně taky

Máte 1 minutu?

Show must go on. Party sice nebyly, o to čileji se ale mohl věnovat producentské činnosti v rámci obchodní spolupráce s různými značkami. Jakub Strach alias NobodyListen zažil i přes uzavřené kluby rekordní rok.

Dvakrát nej. Kupka znovu překonává rekordy. Jeho obraz Tryskání II se vydražil za 196 milionů korun, což z něj dělá nejdráže prodané dílo tohoto průkopníka moderního abstraktního malířství. Zároveň se jedná o celosvětově nejdráže vydražené dílo českého umělce.

Skalní klenot. Výjimečný nejen vzhledem, ale i svou polohou mezi skalami, v srdci Národního parku České Švýcarsko, uprostřed stezky vedoucí k nedaleké Pravčické bráně a Soutěskám. Skvost Hřenska, objekt bývalé plynárny, za 32 milionů na prodej.

tip Forbes Espressa
Reklama
Jarní Forbes NEXT je o biohackingu a technologiích, které z lidí dělají kyborgy. Přečíst si můžete o českém investorovi a jeho fondu, který hledá tajemství nesmrtelnosti – anebo aspoň života nejmíň do 130 let. Máme pro vás umělé oči, umělé ruce a taky umělou inteligenci. Nový NEXT vám ukáže i boom kryptosvěta a to, jak blockchain skrze velké společnosti už teď řídí vaše životy (aniž o tom máte tušení). Pozveme vás taky do domu, kde se topí bitcoinem, a ukážeme vám roboty vývojáře v Y Softu. Nakonec jsme se zeptali pěti vizionářů, kam se jako společnost řítíme a co nás čeká na exitu 2030. Jak bude vypadat svět na konci téhle dekády? Odpovídají Michal Pěchouček, Václav Dejčmar a další. Nový Forbes NEXT je tady a nechá vás nahlédnout do budoucnosti!

Máte 5 minut?

Baj očko. Lidé na home officu čočky nenosí. Přesto v covidu rosteme, říká Jaromír Kijonka, spoluzakladatel a spolumajitel jednoho ze tří největších evropských e-shopů s kontaktními čočkami a brýlemi Alensa. Ten podle předběžných výsledků za rok 2020 hlásí pětadvacetiprocentní nárůst tržeb.

Pohled byznyswoman. Kateřina Kadlecová řídí českého rodinného výrobce vířivek USSPA. Její obor byl jedním z těch, kterému se vloni navzdory koronavirové pandemii dařilo. Přesto i její firma musí hodně bojovat – a zdaleka nejen s covidem. O svůj pohled na současnou situaci se podělila také s Forbesem.

CEO talk. Pandemie loni uštědřila českému stavebnictví ránu v podobě více než sedmiprocentního propadu. Skutečná krize ale odvětví nejspíš dožene až za rok a půl nebo dva – až vláda přestane investovat, říká šéf Skansky Michal Jurka.

Máte 10 minut?

První, ale ne poslední. Karel Schindler vede brněnskou firmu ROI Hunter, která úzce spolupracuje s Facebookem a Googlem a umožňuje retailerům plně využívat data ze sociálních sítí. Po šesti letech existence má firma pobočky po celém světě a promlouvá do procenta globálního e-commerce obratu. Jaká byla cesta jejího zakladatele k prvnímu milionu?

Graf týdne. Sparta, nebo Slavia – který z klubů je tím nejhodnotnějším u nás, aspoň podle žebříčku Transfermarkt? Dva fotbalové celky, jejichž hodnota se pohybuje v řádech desítek milionů eur, přitom dělí rozdíl téměř půl miliardy korun.

Byznys podcast. Společnost Accolade založil už ve svých pětadvaceti a za více než 10 let z ní dokázal vybudovat důležitého hráče nejen na českém trhu, na nějž navazuje i stejnojmenný nemovitostní fond, který stabilně patří mezi ty nejvýnosnější. Milan Kratina se v novém díle našeho podcastu rozpovídal o tom, jak se firmě daří v době pandemie i proč se mu v Česku špatně podniká.