skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Vítkovické ocelárny dokalily, jak žil kuřecí král Jiří Mach, tenisky z Lidlu za tisíce eur

Z českého byznysu

Dokaleno. Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery, která momentálně patří do holdingu CE Power Industries Jaroslava Strnada, je v konkurzu. Zadlužené vedení firmy se ji ještě před časem pokoušelo reorganizovat, po zásahu koronavirem ale dospělo k tomu, že úpadek bude pro vypořádání dluhů ve výši 1,7 miliardy korun tím nejlepším řešením. Vítkovické ocelárny jsou přitom v nepříjemné situaci už podruhé, poprvé si touhle byznysovou fází prošly ještě coby součást impéria Jana Světlíka.

Svéráz. Jiří Mach zasvětil svůj život kuřatům, ale na první pohled byste to do něj nejspíš neřekli. Rád se oblékal jako zasloužilá rocková hvězda a trochu tak i žil. Nesnášel komunisty, čekání a prázdné sklenice, miloval ferrari a vlastnil největší českou fabriku na jednodenní brojlery. Tento týden po dlouhé nemoci zemřel a my proto mimořádně odemkli jeho podnikatelský příběh, který před pár lety vyšel v našem tištěném magazínu. Stojí za to.

Kde se stala chyba. Oldřich Bajer byl ten, který měl přivést byznys Mall.cz do černých čísel. Jenže to nejspíš nešlo tak rychle, jak by si akcionáři Mall Group přáli, a tak hvězdný manažer v Mallu po roce překvapivě skončil. Nespokojenost PPF, Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a skupiny Rockaway nejspíš zaskočila i Bajera, protože ještě nedávno mluvil o tom, jak je všechno zalité sluncem.

partner Forbes Espressa
Reklama
Letos podruhé se uskuteční Forbes Women's Summit, celodenní akce, kterou si zamilovaly naše čtenářky i ženy z obálek Forbesu. Spoustu přednášek, diskuzí a především příběhů a inspirace zažijete už 8. září 2020 v OD Máj, Praha 1.

Výjimečnosti

Bravo, Ostravo! Veřejnosti se sice – pokud půjde všechno podle plánu – otevře až za čtyři roky, Ostrava už teď ale s návrhem koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj sklízí uznání. Budoucí nový domov Janáčkovy filharmonie navržený newyorským studiem Steven Holl Architects a pražským Architecture Acts se dostal do desítky architektonicky nejzajímavějších budoucích projektů světa.

Tenisky, po kterých se šílí. Ne, jednu z momentálních sneakers mánií nevyvolaly ani nové New Balancy ani Yeezy, ale obyčejné tenisky z Lidlu, v barvách Lidlu. A jelikož po nich stoupenci kreativního diskontního řetězce opravdu touží a ne všude jsou dostupné, vyšplhaly se jejich ceny do závratných výšin. Na sociálních sítích narazíte na nabídky, které začínají na více než 300 eurech, cena v dražbách ve Francii dosáhla 1255 eur, ve Velké Británii dokonce 2270 eur.

Den, kdy zabili Versaceho. Bylo krásné slunečné ráno a Gianni Versace, nejslavnější módní designér své doby, se rozhodl, že si pro obvyklou ranní kávu výjimečně nepošle svého asistenta, ale že si do kavárny na Ocean Drive nedaleko luxusní vily v Miami Beach zajde sám. Koupil si své oblíbené kafe a troje noviny, které četl každé ráno, a pomalým krokem se vracel k domovu, kam už nikdy nedošel, protože ho na schodech jeho domu coby svou pátou oběť zastřelil sériový vrah Andrew Cunanan. Ve středu to bylo 23 let, co k těmto událostem došlo, a dodnes není jasné, proč si Cunanan za svou oběť vybral legendárního návrháře.

K zamyšlení

Královsky bohatí. Je to pěkná fráze, co ale přesně znamená? To zjistíte v přehledu nejbohatších královských rodin světa. Své majetky hromadily během celých staletí a náleží jim i část daní odvedených v jejich zemích. A jestli si myslíte, že nejproslulejší královská rodina je i ta nejbohatší, budete asi hodně překvapení.

Sem se nestěhujte. Tedy pokud nejste členem nějaké královské rodiny nebo vám nevadí, kolik dělají vaše každodenní výdaje plus ty za bydlení atd. Nejdražším městem pro život je pro letošek metropole Turkmenistánu Ašchabad, následuje čtveřice švýcarských měst Bern, Curych, Ženeva a Basilej a v závěsu za nimi se drží Hongkong. Všude dobře, doma nejlíp?

Cyklisté místo turistů. Koronavirus přece jen má jednu výhodu. Česká města se díky němu zbavila záplavy turistů a místní v nich mohou zase dýchat a vydat se na místa, kam se dřív jen tak nedostali. Jenže to není zadarmo – minimálně z estetického hlediska. Na první pohled rozeznatelné oblečení zahraničních návštěvníků totiž nahradily cyklistické uniformy Čechů. A i když je sport fajn, skutečně je potřebujeme i před orlojem?