skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Vývoj inflace dle Rusnoka, český satelit na palubě SpaceX a „Novax“ Djokovič

Máte 1 minutu?

Před námi inflace. Na pracovním stole guvernéra České národní banky stojí křišťálová koule. Jak ale s úsměvem říká její majitel Jiří Rusnok, její možnosti by nepřeceňoval. Při pohledu na vývoj inflace je podle něj ovšem jedna věc bez ohledu na věštění jistá. Na vysokých úrovních se bude ještě nějakou dobu držet.

Zasít a sníst. Česká rodinná společnost Emco, výrobce cereálních produktů s dvaatřicetiletou tradicí na trhu, vstupuje do nového roku s novou, doslova zelenou energií. Jedna z největších rodinných firem podle žebříčku Forbesu se poprvé ve své historii pouští na pole rostlinného masa.

Nejlepší rok pro Rolls-Royce. Přestože značná část firem nebude na loňský rok vzpomínat zrovna pozitivně, automobilce Rolls-Royce se dařilo. A to doslova nebývale. Firma totiž loni dodala na trh rekordní počet vozů a oproti předchozímu roku prodeje vzrostly o 49 procent, přičemž rekord firma hlásí napříč trhy od Číny po USA. Rolls-Royce hlásí nejlepší rok své historie a chystá se na elektrickou budoucnost.

tip Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Český satelit na palubě SpaceX. Raketa Falcon 9 ve čtvrtek v rámci mise Transporter 3 vynesla do kosmu první českou družici, která se na oběžnou dráhu dostala na palubě plavidla firmy SpaceX Elona Muska. Jedná se o v pořadí druhý nanosatelit typu CubeSat Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu s názvem VZLUSAT-2.

CD comeback? Více než dva roky po krachu českého prodejce hudebních nosičů Bontonland a sedmnáct let po období jejich největší slávy přichází mírná renesance starých dobrých „cédéček“. Naznačují to data z USA i českého trhu.

Rekordní rok pro hypotéky. Takový rok, jako byl ten loňský, české hypoteční banky nepamatují. Vysoký zájem o financování bydlení a nemovitostí pomocí hypoték přepsal všechny dosavadní rekordy. Objem poskytnutých hypoték loni překročil nevídanou hranici 400 miliard nových hypoték a zastavil se až na částce 430 miliard.

Máte 10 minut?

Nejvlivnější lidé českých médií. „Zítra asi něco koupím,“ pochlubil se koncem června 2013 na svém Twitteru Andrej Babiš. Spekulovalo se o vydavateli Blesku, nakonec ale tehdy rozjíždějící se ambiciózní politik ukázal na Mafru. Dneska, o více než osm let později, už na trhu není co koupit. Kdo jsou nejvlivnější lidé českých médií?

Čeští investoři a NFT. Čtyřicet jedna miliard dolarů. To je částka, na kterou se vloni nafoukl trh s nezaměnitelnými tokeny zapsanými v blockchainu. Podle kryptoanalytiků z Chainanalysis dohánějí NFT raketovým tempem konvenční umění – v něm dosáhl trh za rok 2021 objemu padesát miliard dolarů. Splasknou podle českých investorů NFT jako bublina?

Austrálie vs. Djokovič. Tento příběh je namíchaný z mnoha ingrediencí, tou podstatnou je ale překvapivě obyčejný krajíc chleba. I kvůli němu se z Novaka Djokoviče, tenisového multimiliardáře a globální sportovní superhvězdy, stal aktuálně jeden z nejsledovanějších lidí vůbec – a ikona antivaxerů.