skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Zlomový moment pro Mall Group, těžký rok Igora Rattaje a zelenější Ethereum

Je libo nějaký byznys?

Breaking. Jakub Havrlant to dokázal. Mall Group je po letech ztráty v černých číslech. Za poslední fiskální rok, tedy od 1. dubna 2020 do 31. března 2021, vygenerovala tržby ve výši 20,7 miliardy.

Třímiliardový výpadek. Igor Rattaj má za sebou těžký rok. Finančník z okruhu J&T je také majoritním akcionářem společnosti Tatra Mountain Resort, největšího vlastníka a provozovatele lyžařských areálů ve střední Evropě, kterému za minulou sezonu klesly tržby o třináct procent. Co bude s investicemi do rozvoje českých areálů i do budování největšího panevropského horského operátora?

Realitní bublina. Ceny bytů letí vzhůru šestkrát rychleji než příjmy. Je trh s bydlením v Česku přehřátý a nafukuje se na něm realitní bublina? Hrozí bankám problémy se zajištěním půjček? A jak poptávka po investičních bytech ovlivní nájemní trh v Česku?

tip Forbes Espressa
Reklama

Digiokénko

Krypto green. Kryptoměna Ethereum doposud šlape na energeticky náročném algoritmu proof of work. To se ale brzy změní. V rámci alternativního proof of stake se netěží, ale validuje. Během několika měsíců tak hodlá Ethereum snížit svůj dopad na životní prostředí o 99,95 procenta.

Digirutina. Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? „Ráno nejdřív kontroluju Asii,“ říká o své digirutině Jakub „Kicom“ Vejmola, tvůrce youtubového kanálu věnovaného kryptoměnám Bitcoinovej kanál.

Soudní spor. Ulož.to požaduje po producentech filmu Šarlatán osm set tisíc korun jako náhradu za vynaložené náklady spojené s mazáním jeho pirátských kopií. Je však nárok cloudové služby opravdu relevantní? Ptali jsme se odborníka na IT právo a duševní vlastnictví Jaroslava Menčíka, partnera advokátní kanceláře Mavericks.

Cílová rovinka

Tip Forbes Espressa Výroba vlasové kosmetiky byla pro majitele pražského kadeřnictví Tomáše Arsova dlouho spíš vedlejším oborem jeho podnikání. Když mu ale salon zavřela vládní protipandemická opatření, odložil nůžky a začal víc času trávit v malé laboratoři a skladu, odkud řídí svůj e-shop a odbavuje objednávky.

Streetfood. Manifesto otevře v Praze svou třetí pobočku. V prostorách bývalé vietnamské tržnice na nároží mezi Andělem a Na Knížecí v příštích měsících vznikne gastroprojekt se třinácti restauracemi a dvěma bary. Modulární konstrukci navrhlo architektonické studio Chybík + Krištof a je uzpůsobená pro celoroční provoz.

Do boje. Studentce třetího ročníku gymnázia vadil přístup na psím cvičišti plný křiku, ostnatých obojků a trestů. Proto založila vlastní Online psí školu, z níž se pomalu stal úspěšný byznys, do kterého se nakonec zapojila i její maminka a bratr.