skip to main content
Forbes Espresso

Vstoupí Hollywood do stávky? Bojkotem hrozí až 60 tisíc zaměstnanců

Máte 1 minutu?

Hollywoodská stávka. Pokud nedojde k dohodě s americkými producenty, vstoupí Mezinárodní aliance zaměstnanců divadelních scén (IATSE) v pondělí do stávky. Natáčení by mohlo bojkotovat na 60 tisíc členů štábu a zákulisních pracovníků, což by znamenalo pozastavení většiny filmové a televizní produkce v USA.

Letos bude slabá úroda jablek. Apple bude muset omezit výrobu nových iPhonů 13. Důvod? Už i na tohoto technologického giganta dopadl globální nedostatek čipů. Společnost měla v plánu vyrobit 90 milionů kusů nového modelu, nicméně teď partnerům oznámila, že bude kvůli nedostatku čipů muset vyrobit o deset milionů telefonů méně. Informace se odrazila i na burze, kde akcie společnosti klesly o 1,2 procenta.

Kapitán Kirk poprvé v kosmu. Herec William Shatner, původní představitel kapitána Kirka ze série Star Trek, se ve svých devadesáti letech stal historicky nejstarším astronautem. A to v rámci druhé mise společnosti Blue Origin Jeffa Bezose. Překonal tak dosavadní dvaaosmdesátiletou rekordmanku Wally Funk, která okusila vesmírný prostor letos v létě.

partner Forbes Espressa
Reklama
S chutí zpět do kanceláří! Pro šťastný návrat mezi kolegy je potřeba efektivně pracovat s hlukem i se ztrátou soukromí. Vy máte oproti ostatním jednu velkou výhodu, teď už víte, na koho se obrátit. V SilentLabu jsme odborníci na akustiku a navrhujeme komplexní řešení na míru. Náš unikátní koncept odhlučněných kanceláří MICROOFFICE vám přinese zaručený klid a pohodlí bez stavebních úprav.

Máte 5 minut?

Tip Espressa: Spojit starý a nový svět. Moderní a tradiční. Kulturní tradici a blockchain. Tohoto úkolu se nemohl zhostit nikdo jiný než rodina Lobkowiczů. Ta pod taktovkou Williama Lobkowicze mladšího na pár dní proměnila Lobkowiczký palác v Non-Fungible Castle – unikátní a ojedinělou výstavu představující NFT od vlivných umělců a sběratelů. Končí nicméně už tento pátek, tak si pospěšte. Rozhodně je zde co k vidění!

Diagnóza dodavatel. Zatímco v minulých týdnech krachly menší firmy jako Lumius nebo 123ušetři, ve středu situace na energetickém trhu dovedla k bankrotu o poznání větší rybu – největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy podnikatele Jiřího Písaříka. Hlavním důvodem razantního rozhodnutí bylo podle našich zdrojů vyschlé cash flow skupiny.

Splašená inflace. Takhle rychlé jsme to nečekali. Tak by se dala shrnout reakce analytiků a ekonomů na poslední data Českého statistického úřadu, který zveřejnil aktuální vývoj inflace v Česku. Ta se v září zvýšila na 4,9 procenta, což je o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008.

Máte 10 minut?

Goodbye, jüan. Kryptoměnová burza Binance oznámila, že vyřadí čínský jüan ze své platformy pro peer-to-peer obchodování. V plánu má také kontroly, zda se její klienti nenacházejí na území pevninské Číny, která proti trhu s kryptoměnami dlouhodobě brojí. Takovým účtům bude umožněn pouze výběr vložených prostředků.

Lidi, nejsou lidi! Porovnáme-li počet volných pracovních míst uváděných úřady práce a počet uchazečů o práci ochotných v dohledné době nastoupit do zaměstnání, na trhu práce chybí zhruba 120 tisíc lidí. Bez cizinců a robotů je nezaplníme, myslí si hlavní ekonom společnosti Deloitte.