skip to main content
Forbes Espresso

Výrobce Nutelly investuje do sušenek. Kvůli práci z domova jdou na dračku

Máte 1 minutu?

Women Power, díl druhý. Další dvě ženy (po úspěchu fyzičky Andrey Ghez) se můžou pyšnit Nobelovou cenou. Za chemii ji získaly Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna, které vyvinuly metodu CRISPR-Cas9 – jednoduše řečeno „nůžky“, které umějí vystřihnout chybnou část genomu, a upraví tak DNA, ať už u živočichů, nebo rostlin. A celý tenhle přelomový objev by možná nevznikl, nebýt jednoho českého vědce z Třince. Třikrát hurá!

Niedobrze Nord Stream. Poláci se s Ruskem moc nemažou. Projekt Nord Stream 2, který má vést plyn z Ruska do Německa, se jim nelíbí. A teď se do ruského státního Gazpromu, který za plynovodem stojí, obuli: má zaplatit pokutu 7,6 miliardy dolarů – plynovod prý stavěl bez povolení.

A nůžky se otevírají. Je to paráda, můžou si říkat nejbohatší lidé světa. Jejich majetek totiž během pandemie rekordně narostl. Od dubna do července se jmění světových miliardářů podle švýcarské banky UBS zvětšilo o 27,5 procenta na 10,2 trilionu dolarů. O dost horší zprávy ale přinesla Světová banka, podle níž letos poprvé po víc než dvou dekádách opět poroste extrémní chudoba ve světě. Do téhle „kategorie“ přibude na 115 milionů lidí.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chystáte se pořídit nový videokonferenční systém? Stáhněte si průvodce, ve kterém najdete šest klíčových bodů pro výběr správného řešení.

Máte 5 minut?

Hilfe! Na 30 firem prosí německou vládu o přímou pomoc. Výměnou za podíl žádají o finanční injekci. V kolika a kterých společnostech nakonec bude Německo figurovat coby spoluvlastník, ještě není jasné. V zákulisí se mluví třeba o lodní společnosti AIDA nebo výrobci oceli Thyssen-Krupp. A mezitím v USA Trump tweetuje, že aerolinky potřebují OKAMŽITĚ pomoc.  Zvláštní doba.

Dlouhý kouř. První dýmku si koupil za třetinu svého kapesného v Anglii. Od té doby ho tabák fascinoval. A jakmile to šlo, začal tabák a všechno kolem něj dovážet. Dnes má Josef Stanislav v Dominikánské republice vlastní továrnu na prémiové doutníky a vzpomíná, jak začínal jako kapitalista bez kapitálu.

Je libo sušenku? Je, řekli si u italského výrobce sladkostí Ferrero a rozhodli se, že koupí britskou firmu Fox’s Biscuits. Díky téhle sladké akvizici (údajně v hodnotě 250 milionů liber) chce Ferrero zvětšit svůj byznys se sušenkami v Evropě a využít toho, že lidé pracují víc z domova a práci si rádi častěji osladí. Známe.

Tip Forbes Espressa. Důmyslnost hackerů roste. Své oběti si vytipují, prozkoumají a odhalí jejich slabiny. Jsou stále důmyslnější, hlavní roli ale pořád mají hlavně phishingové e-maily. Příležitosti pro kyberútoky nyní ovšem rostou: Kvůli růstu práce z domova si firmy pootevřely své antivirové brány. A ty je potřeba bránit.

Máte 10 minut?

Něco na výstavku. Za 31,8 milionu dolarů si neznámý kupec pořídil jednu z největších a nejlépe zachovalých koster tyranosaura rexe. Jedná se o rekordní částku, jaká byla kdy za pozůstatky dinosaura zaplacena. Kostru, která je stará 67 milionů let, dražila aukční síň Christie’s v New Yorku. A zájem o nezvyklý „suvenýr“ násobně překonal očekávání. Dinosauři frčí!

Na začátku bylo pivo. A dneska je z toho spolupráce s Netflixem. Česká firma Drakkaria vyrábí zbraně a historické předměty a mezi její klienty nepatří jen Netflix, ale i další filmové štáby z celého světa. Jak se to celé seběhlo?

Vaříte? Ne? A na práci z domova vás taky nejvíc děsí vlastní vaření? Řešení je jednoduché: osobní šéfkuchař. Denně by se to asi prodražilo, ale příležitostně je objednání osobního šéfkuchaře domů v módě. Přinejmenším v USA, kde se téhle profesi věnuje už na šest tisíc lidí. A díky pandemii poptávka pro profících do kuchyně pořádně roste. Rozumím.