skip to main content

Výrobci aut bojují s nedostatkem počítačových čipů. Dodávky se zpozdí o měsíce

Máte 1 minutu?

Prodáno! Historicky první tweet z pera zakladatele a CEO Twitteru Jacka Dorseyho se podařilo vydražit za 2,9 milionu dolarů, které teď poputují na boj s dopady pandemie koronaviru v Africe skrze organizaci GiveDirectly. Patnáct let starý příspěvek se dražil ve formě nezaměnitelného tokenu NFT na platformě Valuables, jejíž vlastník si pět procent z vydražené sumy samozřejmě nezapomněl ukousnout pro sebe.

Microsoft na nákupech. Počítačové hry v pandemii zažívají nebývalý růst a výjimkou není ani komunikační platforma Discord, kterou v dnešní době využívá sto milionů lidí měsíčně. Nikdy proto nebyl lepší čas na její prodej, což potvrzuje i velký zájem potenciálních kupců, mezi kterými nechybí ani Microsoft. Podle magazínu Bloomberg má americký gigant službu koupit za víc než 10 miliard dolarů, tedy za víc než dvě stě miliard korun. Sounds fair.

Došly čipy. Nedostatek čipů trápí celý automotiv, nejvíc přitom trpí výroba pickupů a SUV, která oddaluje doručení prodejcům až o několik měsíců. Většina výrobců řeší situaci tak, že používá zatím dostupné čipy, zatímco čeká na dodání nových komponentů. Prodejci se ale vztekají, protože na ně tlačí zákazníci, a to celé znovu dokola. V zamotaném kruhu se tímto způsobem točí hned několik automobilek včetně Fordu nebo nového koncernu Stellantis.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Horská dráha AstraZenecy. Netrvalo dlouho, a stejně tak jako britská AstraZeneca jednomu podezření unikla, rychle se znovu dostala do hledáčku zdravotnických úřadů. Jen krátce poté, co farmaceutická společnost oznámila pozitivní výsledky amerických studií, které dokazují 79procentní účinnost její vakcíny při prevenci symptomatických onemocnění, přišli tamní představitelé s tvrzením, že firma využívala k výsledkům svých testů zastaralé informace. Teď si máme počkat na aktualizované informace.

Ostře vpřed. Jaromír Kijonka se do nedávna médiím spíš vyhýbal, v roce 2018 ale poprvé udělal výjimku a s Forbesem se ve velkém rozhovoru podělil o informace ze zákulisí svého byznysu. Jeho internetový obchod s čočkami, brýlemi a dalším příslušenstvím pro lepší zrak významně rostl i v posledním pandemickém roce, což dokazuje i (zatím ještě) odhadovaný pětadvacetiprocentní nárůst tržeb oproti roku 2019. V čem tkví tajemství jeho úspěchu, když se na home officu čočky nenosí?

Rosteme. Jednu dobu o něm mluvili všichni, o pár týdnů později o něm skoro neslyšíme. Sociální síť Clubhouse ale přesto roste, a proto chystá i zásadní rozšíření svých služeb, která by měla stihnout ještě do léta. Spoluzakladatel a CEO společnosti Paul Davison prozradil, že appky by se konečně měli dočkat i uživatelé Androidu a že omezený přístup jen na pozvánku by se měl taky už brzy stát minulostí.

Máte 10 minut?

Lehčí než dech. Teda skoro. Apple chce opět potěšit své skalní fanoušky, a proto pro ně ve své skromné továrničce chystá další přelomovou novinku. A že by přelomová nejspíš skutečně být měla. Nové brýle pro smíšenou realitu by totiž podle známého analytika jménem Ming-Chi Kuo měly vážit méně než 150 gramů, a tím už mají potenciál konkurovat dalším současným hráčům jako Oculus Quest 2, které váží přes půl kila, nebo Microsoft HoloLens 2 s jejich 645 gramy.

Pandemie nepandemie, kdo chce, hledá způsoby. Přesně tohoto hesla se od začátku minulého roku drží česká rodinná firma Keramika Soukup, která se uzavření strategických prodejních míst rozhodla řešit kompletní změnou svého byznys modelu. Proč si tedy kupovat jen kachličky do koupelny, když teď už si můžete rovnou objednat kompletní rekonstrukci?