skip to main content
Forbes Espresso

Z áčka do áčka. Marketingový šéf Alzy nastupuje jako CEO Aukra

Máte 1 minutu?

Z áčka do (dalšího) áčka. Český e-commerce trh se stal dějištěm velkého přestupu. Dlouholetý marketingový šéf e-shopu Alzy Jan Sadílek nastupuje jako CEO do aukčního portálu Aukro. To má v zádech skupinu Pale Fire Capital, která navyšuje svůj podíl v portálu na 82 procent. Aukro za posledních dvanáct měsíců prodalo zboží za tři miliardy korun. Což se autorovi tohoto ranního Espressa píše s těžkým srdcem, protože tam už tři měsíce nedokáže prodat své staré kolo za patnáct set.

Alena na špici. Nejvlivnější ženou Česka je vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Vyplývá to z aktuálního žebříčku, v němž Forbes představuje 150 jmen nejvýznamnějších Češek. Schillerová je na vrcholu žebříčku již druhým rokem – žádná jiná žena nehospodaří s většími penězi než ona coby šéfka Babišova státního rozpočtu, který se šplhá do výše přes 1,8 bilionu korun. To je opravdu hodně peněz. A já tady řeším kolo za patnáct stovek.

Degeni, do toho! Degeni z Redditu (jak se sami označují) znovu zaúřadovali a připravili vlky z Wall Street, kteří vydělávají na shortování akcií, o 2,8 miliardy dolarů. Tu částku se jim přitom podařilo odsekat jako sádlo z rozechvělých končetin burzovních kolosů jen během středy, kdy vyhnali cenu akcií nechvalně proslulého AMC o 127 procent. Za posledních osm dní tak těžké váhy z Wall Street tratí už 4,5 miliardy. A story pokračuje.

partner Forbes Espressa
Reklama
Speedmaster Sedna™ Gold Přestože představeny byly v roce 1957, svou přezdívku si vysloužily v roce 1969, kdy se staly prvními hodinkami nošenými na Měsíci. Speedmaster Moonwatch Professional se od té doby staly legendou! Edice Speedmaster Sedna™ Gold našla inspiraci v ikonickém designu chronografu, je opatřena černým číselníkem a vyrobena z exkluzivního materiálu 18K Sedna™ Gold. Slitina z růžového zlata s dlouhou životností si postupem času zachovává svou jedinečnou barvu i lesk a byla pojmenována po jednom z nejčervenějších obíhajících planetoidů v naší sluneční soustavě. Uvnitř hodinek Speedmaster Moonwatch Professional tepe OMEGA Co-Axial Master Chronometer Caliber 3861, jenž nabízí nejvyšší certifikovaný standard přesnosti, výkonu a magnetické rezistence švýcarského hodinářského průmyslu nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. www.dusak.cz

Máte 5 minut?

Rozložte si portfolio. Kupříkladu šéf skupiny RSJ Investments Libor Winkler se ohledně svých investic řídí principy strategické alokace, kdy má v rámci diverzifikace své portfolio rozložené do různých tříd aktiv. Jeho investiční rady (stejně jako názor na to, zda by volil Warrena Buffetta, nebo Cathie Woodovou) se vyplatí číst; v posledních dvanácti měsících neprovedl žádný investiční fuck-up. Ale rozhodně se také nesnažil prodat starou rachotinu za půl druhého tisíce na Aukru.

Těžte crypto. Hodinek s vodotryskem se možná nikdy nedočkáme, ale možná se dočkáme notebooků s vlastním kryptohorníkem. Společnost NortonLifeLock, pod niž spadá platforma Norton 360, hodlá vtrhnout na trh s vybavením pro těžení kryptoměn pro všechny. Těžba krypta by díky tomu nebyla doménou vlastníků obřích kryptodolů, ale každého, kdo bude mít doma notebook. A v něm jednoho malinkatého kryptoměnového horníka, který bude každé ráno fárat.

Máte 10 minut?

Zpátky ke strojům. Londýnské Big Tech firmy se chystají na návrat zaměstnanců do kanceláří. Svět už ale není jako dřív a mění se i podoba starého dobrého kanclu. Investuje se tu do vybavení, které se dá rychle složit a flexibilně přesunout, stejně jako do balonovitých zdí, které si kolem sebe lidé vztyčí podle potřeby, či personalizovaného nastavení pracovních míst pro střídající se pracanty.

Potěmkinovo bávo. Zaposlouchejte se do zvuku nového elektrického bavoráku, který složil hudební skladatel Hans Zimmer. Ano, chlápek, který skládal muziku k Nolanovým Batmanům, teď skládá zvuk motoru pro plně elektrické BMW i4, protože to auto ve skutečnosti jen bzučí. Každý, kdo se bude opájet „zvukem“ „motoru“, bude poslouchat výmysl. Absurdní. Kdyby to nechali složit aspoň Johna Williamse, to by pak všechny bavoráky hrály muziku z Hvězdných válek. To by byl rachot: tisíce bavoráků vyhrávajících imperiální pochod Dartha Vadera po všech silnicích světa!

Mars je oldschool. Leťte na Venuši! Do roku 2030 tam NASA vypraví dvojici misí. DAVINCI+ nasbírá superkvalitní fotografie z povrchu planety a data o složení atmosféry; v rámci toho by měla přijít na to, zda měla Venuše oceán a proč je tam teď takové vedro. A mise VERITAS vytvoří konečně pořádnou mapu Venuše, abychom věděli, kde tam pohodit neprodejné kolo za 1500 Kč.