skip to main content
Forbes Espresso

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos opouští post CEO. Ve druhé polovině roku obsadí pozici výkonného předsedy

Máte 1 minutu?

Ke hvězdám, bez kosmonautů. Takový je plán amerického miliardáře Jareda Isaacmana, který chce už letos na podzim s dalšími třemi „turisty“ vyrazit na palubě rakety od SpaceX na výlet po oběžné dráze kolem Země. Pokud posádka nakonec skutečně vyrazí, bude se jednat o zcela první cestu do vesmíru bez přítomnosti profesionálního kosmonauta. Lákavé, říkáte? I vy můžete být jedním z vyvolených. Stačí, když přispějete do konce února na dětskou nemocnici v Memphisu, a vaše jméno bude zařazeno do losování.

Apple utahuje šroubky, Mark pláče. Kvůli novým podmínkám komunikační platformy WhatsApp se v posledních týdnech víc než kdy dřív řeší téma ochrany osobních údajů (a lidé mají tendenci utíkat k „bezpečnějším“ službám). Férovějšího zacházení s informacemi uživatelů chce dosáhnout i Apple, a to prostřednictvím nových pravidel, která má představit na jaře. Všichni obhájci ochrany soukromí se bezpochyby klepou nedočkavostí, zato Mark Zuckerberg radost nejspíš nemá. V návaznosti na tento krok plánuje zahájit vlastní ofenzivu a možnost sledovat uživatele si chce u nich samotných obhájit.

Škatulata v Amazonu. Jeff Bezos vybudoval Amazon ze své garáže v roce 1994. Svůj dlouholetý post CEO společnosti se však rozhodl po loňském rekordním roce opustit a místo toho ve druhé polovině roku obsadit pozici výkonného předsedy. Jeho roli převezme současný ředitel cloudových služeb Amazonu, Andy Jassy.

partner Forbes Espressa
Reklama
FINEMO.CZ a jeho 1. fond reverzních hypoték přináší na trh fondů pro kvalifikované investory novou atraktivní investici. Za nově založeným fondem stojí zakladatelé a průkopníci reverzní hypotéky v České republice z FINEMO.CZ. Fond cílí na výnos nad 5 procent ročně, investice fondu je zajištěna portfoliem pohledávek z reverzních hypoték.

Máte 5 minut?

Neštěká, nekouše a sám se nabije. Američtí Boston Dynamics svými dosavadními výkony ukazují, že robot už dávno není jen jakýmsi vymyšleným pojmem z dramatu Karla Čapka. Naopak, jejich robotický pes Spot je důkazem, že oblast robotiky bude ještě vskutku zajímavá podívaná. Nejnovější model Spota si teď dokonce sám otevře dveře díky praktickému robotickému ramenu a navíc se dokáže nabít bez jakéhokoli zásahu člověka díky zabudované nabíjecí stanici. Zkrátka a dobře dokonalý domácí mazlíček.

Pandemie palivům nesvědčí. Britská energetická společnost BP je poprvé po deseti letech ve ztrátě, a to konkrétně o nezanedbatelných 5,7 miliardy dolarů. Může za to samozřejmě významné omezení cestování v loňském pandemickém roce a tím i mnohem nižší spotřeba paliva. Generální ředitel společnosti ale přesto věří v zářivou a hlavně zelenou budoucnost – do roku 2030 chce z obnovitelných zdrojů vyrábět 15krát víc gigawattů energie než nyní.

Let’s play! Komu pandemie do karet naopak hraje, jsou výrobci herních konzolí a další podobné zábavy, která nám pomáhá nezbláznit se z lockdownu. Japonské firmě Nintendo se daří jako nikdy předtím a dokonce válcuje i odhady analytiků. Za poslední čtvrtletí loňského roku hlásí zisk 2,2 miliardy dolarů a to i díky rekordnímu prodeji oblíbené konzole Switch, které se před Vánoci prodalo téměř 12 milionů kusů. A odhady na další měsíce rovněž letí k nebesům.

Tip Forbes Espressa. Denně se míjíme na ulici se stovkami lidí, kteří v hlavě nosí nápad na nějaký druh podnikání. V tom, aby se do založení firmy pustili naplno, jim ale často brání nepříjemná administrativa, která je náročná i časově. Firma se dnes naštěstí dá založit už do 48 hodin s pomocí odborníků, kteří se o administrativu postarají za vás. Zkrátka a jednoduše firma na pár kliknutí.

Máte 10 minut?

Skandinávské květy. Jejich překrásné květinové výtvory si zamilovala nejedna česká nevěsta i velké značky jako COS, H&M, TON nebo automobilka Volvo. V posledních několika letech si ale většina organizátorů oslav a dalších akcí posteskla, protože kapacity české firmy Květinové lahůdkářství byly téměř neustále naplněné. Přírodní a politické klima zakladatele nakonec přimělo ke změně prostředí a teď chtějí prorazit ve Skandinávii.

Dáme nákup? Česká platforma Dáme jídlo, kterou většina zákazníků využívá k doručení hotových jídel z restaurací (ve spolupráci s Tesco Express nabízí i doručování zboží z těchto prodejen), spouští novou službu Dáme market zaměřenou na doručování online nákupů. Na trh vstupuje se sítí vlastních skladů, kterých plánuje do budoucna vybudovat desítky až stovky, a tím zaručit expresní rychlost dodání do 30 minut.