skip to main content

Žebříčku nejbohatších v Česku vládne žena

Máte 1 minutu?

Žebříčku nejbohatších v Česku vládne žena. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi, Renáta Kellnerová, ovládá spolu se svou rodinou majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun. Do doby, než bude vypořádáno dědictví, bude uváděna ona a její rodina jako majitelé řady firem v této hodnotě.

New money. Žebříček má devět nováčků a ještě nikdy jich tolik nebylo tak vysoko. Tomáš Čupr, zakladatel a spolumajitel firmy Rohlík.cz, je na 26. místě, zakladatel firmy ShipMonk Jan Bednář je 32. Do žebříčku se dostali také Zdeněk Šoustal a Milan Kratina z firmy Accolade, Josef a Ondřej Průšovi z Prusa Research, manželé Kijonkovi ze Zásilkovny či Marcel Soural z Trigemy a Hubert Palán ze startupu Productboard. Z výčtu je zřejmé, že se mimořádně dařilo sektoru e-commerce a technologickým startupům. Celý žebříček najdete tady… A spoustu doplňujícího obsahu najdete i ve zbrusu novém říjnovém vydání Forbesu!

Tak komu? Volby se blíží a také miliardář je jen člověk s volebním právem. Prosvištěte si s námi na úvod, jaké politické strany finančně podpořily osobnosti českého byznysu a proč. A jen rychlé připomenutí: v pátek od 14 hodin se otevírá…

partner Forbes Espressa
Reklama
Nové díly k poslechu. Nahlédněte do zákulisí vyšetřování skutečných kriminálních případů. Poslouchejte každou středu po 18. hodině na Dvojce nebo jako podcast na webu dvojka.rozhlas.cz, v aplikaci mujRozhlas nebo v jiných oblíbených podcastových aplikacích.

Máte 5 minut?

To si piš, Marku. My jsme si psát (a telefonovat) nemohli, Facebook a WhatsApp potkal několikahodinový výpadek. A tak Mark Zuckerberg sčítá rány. Jak spočítali kolegové z USA, tahle švanda ho stála šest miliard dolarů; útěchou mu budiž to, že mu pořád dalších 117 miliard zbývá. Pokud máte o něco víc času a zajímá vás, proč se to celé stalo, vysvětlí kolega Karel Wolf.

Něco si přej, padá dron. Čína je vskutku země neomezených možností – některé věci se mohou stát asi jen v říši středu. Mrkněte se na to, jak to vypadá, když začnou během velkolepé show drony vypovídat službu.

Tip Forbes Espressa: Kultovní představitelé elektronické hudby, britští Underworld, na Metronome Prague 2022 představí nové album Drift Song a kromě taneční hudby slibují přivézt velkolepou vizuální show. Festival se uskuteční od 23. do 26. června 2022 v Praze. Zvýhodněné vstupenky jsou až do 11. 10. 2021 k dostání na www.metronome.cz.

Keep calm. Jak že to vlastně vypadá v té Velké Británii? Konec světa? Jak kde a jak u koho, jak píše v komentáři pro Forbes Pavel Čejka, regional vice president společnosti Tableau, který dlouhodobě pobývá v Londýně. Malá ochutnávka: „Jakmile si Brit bude zase moci zajet svým německým vozem pro francouzský sýr, španělskou šunku a belgické pivo, bude opět vše, jak má být.“

Máte 10 minut?

Do čeho sednout? Nejsou nová auta, nejsou ojetá auta. Proč, to vysvětluje rozhovor kolegy Ondřeje Kinkora se šéfkou sítě autobazarů AAA Auto Karolínou Topolovou. Něco se ale ani v divokých (post)pandemických časech podle ní nemění – jedničkou u nás i na Slovensku nadále zůstává Škoda Octavia.

Jen pro ten dnešní let. Zamáčkněte slzu a dejte sbohem first class. Místo ní nastupují superbusiness minisuites neboli budoucnost létání pro majetné / milovníky pohodlí / kombinaci obojího. Mají zajistit nový rozměr komfortu, což zní samo o sobě jako docela dobrý důvod, proč se brzy zase vydat někam za horizont.

Bude zima, bude mráz? Pravdě je třeba hledět do očí – energetická situace není momentálně dobrá. „Svět zažívá svoji první velkou energetickou krizi v éře přechodu k čistším zdrojům. A nebude poslední,“ komentuje Bloomberg současné dění. Koho zajímá propojený svět, může najít vysvětlení toho, proč Číně chybí uhlí, ale místo Austrálie, která ho má přitom dost, bude nejspíš nakupovat v Indonésii.

Manhattan v poušti. Nikoli známý drink pod pouštním nebem, dnes se rozloučíme pohledem na pradědečky mrakodrapů rozeseté po Jemenu. Reportáž BBC o kráse a fortelnosti tamních tradičních výškových budov může posloužit jako nositel naděje pro současné i budoucí krize. Lidstvo totiž umí vymyslet opravdu pozoruhodné věci.