skip to main content
Forbes Espresso

Zemní plyn je tak drahý, že některé firmy dočasně přerušují provoz

Máte 1 minutu?

80 dolarů za barel. Tedy více. Tedy za ropu. Od konce loňského října tak černé zlato ve formě crude vyrostlo už o 120 procent. A nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době šla cena dolů. Tak vesměs čehokoli…

Netflix + Walmart. To je láska. Nebo zatím aspoň partnerství. Streamingový gigant uzavřel deal s gigantem retailovým, který v rámci svého online obchodu nabídne „dedikovaný koutek“ čistě pro Netflix merch. Trička, mikiny a další produkty s motivy Stranger Things či Squid Game tak zakoupíte kde? Přece ve Walmartu!

Hledá se další Průša. Pokud znáte nějakého pozoruhodného podnikatele, o němž by Česko mělo vědět, udělejte z něj Podnikatele roku! Do uzávěrky přihlášek a nominací zbývá už jen devět dní! Celostátní vítěz, který zaujme odbornou porotu nejen svými hospodářskými výsledky, ale především jako inspirativní podnikatelská osobnost, se opět utká i o titul EY Světový podnikatel roku na světovém finále v Monte Carlu.

partner Forbes Espresso
Reklama
Rádio Z. Každý den aktuální informace ze světa peněz, politiky a společnosti.

Máte 5 minut?

Tržby? To je pro starý. Automobilka Rivian zveřejnila dokumenty zvané S-1, které jsou součástí cesty k IPO ve Spojených státech. A je to, pravda, pozoruhodné čtení – s cenovkou 80 miliard dolarů. Snad nejlepší na celé věci je, že v dokumentech chybí kolonka tržeb. Prostě tam není. A ty dodané vozy? Až do letošního září zero. Zilch. Nada. Nula. Jinými slovy čas na IPO.

Dolů s poptávkou. Evropský průmysl začíná sekat poptávku po zemním plynu, protože je zkrátka moc drahý. Aby ne – plyn div ne každý den trhá nové rekordy, a to tu ještě nemáme ty nejnižší teploty. Některé firmy dočasně přerušily provoz, protože se kvůli drahému plynu zkrátka nedal utáhnout.

Minimální Nobel. David Card dekády tvrdí, že zvýšení minimální mzdy nutně nevede k propouštění a zhoršené zaměstnanosti. Před jeho slavnou studií ekonomové mnohdy věřili v opak. Profesorovi ekonomie z University of California nicméně jeho bádání nyní vyneslo Nobelovu cenu.

Tip Forbes Espressa. Ačkoli se na začátku pandemie zdálo, že firmy hodí udržitelné projekty za hlavu, opak je pravdou. Firmy si během rok a půl trvající pandemie srovnaly priority a potřeba chovat se udržitelně sílí napříč ekonomikami. Přestože hygienické standardy výrazně vzrostly, firmy hledají cesty, jak i při nárůstu jednorázových obalů redukovat emise oxidu uhličitého. Jak to chodí například v Kauflandu?

Máte 10 minut?

Mít smysl. Lidé ve velkém odcházejí ze svých prací. Hledají flexibilitu, vyšší odměny nebo prožívají vyčerpání z pandemického vyhoření. Toto je samozřejmě noční můra zaměstnavatelů, o čemž vědí kolegové v Harvard Business Review, a proto dali dohromady několik tipů, aby lidé neodešli i vám.

Akcie z Wishe. Které? No přece přímo Wish aneb když máte gut feeling, nepomůžou ani data. Tahle podivná nákupní platforma plná podivností má kontrariánsky něco do sebe. Více ve Funny Money!

Tenor nakonec. Co si tak v podání krále dát… Dnes nebude hezky venku, tak nechť máte slunce aspoň v kanceláři.