skip to main content

Zemřel Petr Kellner. Nejbohatší Čech po sobě zanechal majetek 293 miliard korun

Máte 1 minutu?

Zemřel nejbohatší Čech. Při pádu vrtulníku na Aljašce v sobotu večer zahynul Petr Kellner, zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF. „Jeho odchodem končí jedna velká a zásadní etapa,“ píše ve svém komentáři šéfredaktor českého Forbesu. Skupina PPF v pondělí odpoledne oznámila, že řízení veškerých aktivit nyní přebírá Kellnerův byznysový souputník Ladislav Bartoníček.

Nákupy v Katalánsku. Skupina EP Corporate Group Daniela Křetínského vstupuje na Baleárských ostrovech a v Katalánsku do maloobchodního řetězce Eroski, kde bude držet padesátiprocentní podíl. Dohoda potvrzuje Křetínského dlouhodobý záměr investovat do segmentu maloobchodu s potravinami. A ten už je v plném proudu – například v německé společnosti Metro AG drží 40,6 procenta.

Odšpuntováno. Obří kontejnerovou loď Ever Given, která téměř týden blokovala Suezský průplav, se po mamutím úsilí podařilo uvolnit. Suezská krize v námořní přepravě, která stojí denně mnoho miliard dolarů, tím nicméně ještě nekončí – před průplavem čeká více než 370 dalších plavidel, kterým bude trvat několik dalších dní, než se zpožděním vyplují směrem ke svým destinacím.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

300 miliard. Tragicky zemřelý Petr Kellner po sobě zanechal majetek v hodnotě 293 miliard korun. V obvyklém případě by majetek zdědila rovným dílem Kellnerova manželka Renáta a jeho čtyři děti. Určité komplikace představuje rozložení majetku Petra Kellnera v zahraničí; dá se ovšem předpokládat, že v tomto případě již bude připravena konkrétní varianta struktury předání majetku.

Musk se mýlí. Tvrdí to aspoň Austin Russell, šestadvacetiletý miliardář a zakladatel firmy na autonomně řízené automobily Luminar. Russell se soustředí na využití 3D technologie LiDAR, zatímco Musk se podle jeho slov až příliš propadl do 2D vidění světa skrze kamery ve vozech Tesla. To ale Russell za autonomní řízení nepovažuje – na rozdíl od svého přístupu.

Máte 10 minut?

Síla s námi. Pandemie nekončí a streamovací služby potřebují generovat nový obsah, který budou divákům v lockdownu konstantně sunout do očních bulev. Kanál Disney+ se do toho opřel s gustem a do chystaného seriálu z prostředí Hvězdných válek Obi-Wan Kenobi sehnal nejzářnější jména v naší galaxii: objeví se tu Ewan McGregor i Hayden Christensen, proslulí z filmové ságy, Indira Varma z Hry o trůny, Rupert Friend z Homelandu. Tohle už kina nikdy nedoženou.

Charizard! To není kouzelné zaklínadlo. Je to jedna z nejdražších sběratelských kartiček karetní hry Pokémon: Trading Card Game, která zosobňuje okřídleného pokémona chrlícího oheň. A tahle kartička se nyní prodala na internetové burze eBay za 311 800 dolarů. Každý pokémon má své specifické schopnosti, ale tenhle právě potvrdil svou nejmocnější zbraň: magnet na velké peníze.

Roboskladník. Společnost Boston Dynamics (ano, to je ta, co vyrábí ty roztomilé robotické psíky, kteří se tak strašidelně podobají těm děsivým robotickým ohařům ze seriálu Black Mirror) představila svého nového robůtka jménem Stretch. Tenhle šikula bude mít jedinou misi: přesouvat z místa na místo krabice ve skladištích. Za hodinu by měl uzvednout 800 krabic. Což je sen všech hráčů Minecraftu.