skip to main content
Politika

Férová prokurátorka i zastánkyně tvrdé linie. Jaká je Kamala Harris, kandidátka na viceprezidentku USA

2 minuty čtení

Včera vešlo ve známost, že demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si vybral coby svou viceprezidentku senátorku Kamalu Harris. Je to poprvé v historii Spojených států, kdy se bude o tento post ucházet žena, která není běloška.

Pětapadesátiletá právnička pochází z Kalifornie, ale má indické i jamajské kořeny. Před rokem sice sama ohlásila svůj zájem bojovat o Bílý dům, ale nyní chce se svým dřívějším soupeřem Bidenem podle svých slov konečně sjednotit Ameriku.

Ačkoliv momentálně v americkém Senátu zastupuje svou rodnou Kalifornii, kariérní jméno si vydobyla jako hlavní prokurátorka San Francisca a posléze celého státu – už proto se chce v prezidentské kampani ze své pozice zasadit o co nejširší debatu o policejním rasismu a brutalitě vůči černošským obyvatelům Spojených států.

„Můžete být spravedlivým prokurátorem, ale zároveň přihlížet k důkazům o rasové nerovnosti a upozorňovat na ně,“ nechala se v minulosti slyšet. Z progresivních kruhů ale zaznívá kritika, že Harris během svých let na prokuratuře policisty, kteří byli z policejní brutality obviňováni, málokdy nechala stíhat.

I tak je tedy zřejmé, že osoba Kamaly Harris má k demokratům přitáhnout členy početné afroamerické a obecně nebělošské komunity. O svém rozmanitém kulturním původu politička ráda hovoří a za svou výhodu považuje, že prý dokáže zastupovat ty Američany, kteří byli doposud přehlíženi. Jejím politickým vzorem je Shirley Chisholm – první Afroameričanka, která byla zvolena do Kongresu.

Reklama

Nikoho nepřekvapí reakce, které Kamala Harris vzbuzuje u současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten její nominaci komentoval slovy o  „nejzlejší“ prokurátorce, což je pikantní v kontextu finančních darů, které její tehdejší kampani na pozici hlavní kalifornské prokurátorky poslal on i jeho dcera Ivanka.

Harris je ale známá tím, že si s různými útoky na svou osobu moc starostí nedělá. Uvolněný přístup se jí osvědčil i v osobním životě, když se stala nevlastní matkou dvou dětí, které vyvdala sňatkem s právníkem Douglasem Emhoffem.

View this post on Instagram

Grateful every day to be Momala to Ella and Cole.

A post shared by Kamala Harris (@kamalaharris) on

Pro Trumpa však senátorka představuje naprosto nepřijatelnou osobnost nejen proto, že je jeho dlouhodobou politickou oponentkou. Kamala Harris je ženou a zároveň Afroameričankou – tedy zástupkyní těch, pro které má nejmocnější muž světa slova o  „krvácení odkudkoli“ nebo „vrozené lenosti“.

Reklama
Reklama
Reklama