skip to main content
Byznys

Graf týdne: Investiční fondy do každého počasí podle Rothschildů

Tramtadadá. Rothschildové z LCH Investments vydali nový žebříček nejvýkonnějších manažerů hedgeových fondů všech dob. Měřítko: celkový historický výnos pro klienta od založení fondu.

Reklama

První místo za 2017 – Bridgewater, založený v roce 1975. Pro své klienty vydělal od svého vzniku 49,7 miliardy dolarů čistého.

Bridgewater je klasika. Portfolio manažer se rozhoduje podle makra – inflace, měnového kurzu nebo HDP. Klíčovou osobou je Ray Dalio. Letos má jejich největší fond Pure Alpha za první čtyři měsíce výkonnost 4 procenta.

Pak mají i fond All Weather. A když už má takový pěkný název, vyzkoušejme, zda je fakt do každého počasí – v grafu týdne je S&P 500 total return index a All Weather fond od Bridgewateru, tak co vy na to?

Má to dlouhodobě stejný výnos jako index. Kdo by v roce 1997 koupil ten fond vs. ten, kdo by koupil superlevný index a nedělal by nic – stejný výsledek?!

Reklama

Druhé místo získal Sorosův fond. Soros na britské libře vydělal „majlant“, na Trumpovi předloni zase „prý“ hodně prodělal. Soros je teď v důchodu, plete se do politiky, co to dá, a od roku 2012 má fondy jako rodinný podnik a dostat oficiální cestou nějaké výsledky a výnosy je takřka nemožné.

Na třetí příčce se umístila skupina Citadel, založená v roce 1990, na čtvrté Lone Pine, fungující od roku 1996, pátý je DE Shaw, který funguje od roku 1988.

Třetí a pátí jsou dnes již spíše roboti a algoritmy – něco, co je blízké našemu fondu Quant. V Citadel i ve skupině Davida Shawa mají roboty na prohledávání všemožných ukazatelů a vytipování, co je vhodné ke koupi. Letos má za první kvartál výnosnost 4,3 procenta. DE Shaw od roku 2013 přijímá nové investice jen omezeně, takže dostat z nich oficiálně letošní výsledky zase nemožné.

Fond mezi nimi je Lone Pine Capital. Založil ho Stephen Mandel a vybudoval pověst jednoho z nejlepších hedgeových manažerů na fundamentální analýzu. Vybírá akcie jako třešničky na dortu.

Letos ještě veřejné výsledky nemá, ale nakoupeny má hlavně Constellation Brands, Alibaba Group Holdings a Activision Blizzard – ty dvě poslední jsou letos ve velkém plusu, tak snad bude i Mandelovo portfolio.

Nebudu radit, co si koupit – je jedno, zda věříte na roboty, nebo třešničky, ale zásady by měly znít: Ať to, do čeho dáte peníze, zveřejňuje výsledky, co nejméně se plete do politiky a má to strategii, které sami rozumíte.

Pak je malé riziko, že po těch třešničkách dostanete průjem – ať už svítí sluníčko, je zamračeno, v mlze, ve sněhu, ve vichřici, v rose, v suchu, mokru – prostě tohle platí v každém počasí.

P. S. Ray Dalio, ten první na žebříčku, vydal pěknou knížku

Reklama
Reklama