skip to main content
Bitcoin

Graf týdne: Bitcoin už patří do portfolia, ale ne kvůli zisku

Bitcoin před dvěma dny poprvé překonal hranici 11 000 dolarů. Následně spadl na 9000 dolarů, tj. o 19 procent, a pak se zase vyšvihl nahoru na 9500 dolarů.

Bitcoin mám na mobilu přes Mycelium. A to proto, že kryptoměny jsou zajímavé k diverzifikaci portfolia.

Ten prvotní cíl by ale neměl být vydělat, to je spekulace. Pokud někdo fakt rozumí technologiím, třeba blockchainu, na kterém bitcoin jede, a je přesvědčen, že se to nehackne, že to dál bude decentralizované, tedy protiváha centralizovaným měnám, pak je to lepší diverzifikace, než nabízí třeba zlato nebo diamanty.

Reklama

Dokud nevypnou proud a internet teda, haha.

Vážněji, graf týdne, no vlastně tabulka, ukazuje: bitcoin za 10 let = výnos 3 128 028 procent. Ostatní aktiva tohle neumí.

Ale koukněte taky na volatilitu, riziko proměnlivosti ceny. Když bitcoin spadne o 79 procent, nebude to v historickém pohledu žádná výjimka. Ale platí to i opačně  když dál hodně vzroste, nemůžeme být překvapení…

Reklama

Bitcoin se bude dál hodně hýbat. Proto říkám: Je to zajímavá diverzifikace portfolia v tomhle našem světě. Jisté není nikdy nic. Je to decentralizovaná měna nezávislá na autoritách (zatím?). Ta technologie, na které běží, blockchain, ho dělá zajímavým.

Zní to jako pohádka, ale v tomto systému jdou platby přímo z vaší elektronické peněženky do druhé, a to řádově do minuty. Tedy obvykle z jednoho mobilu do druhého. Trik je v tom, že neexistuje žádná centrální banka (libertarián se teď musí rozplývat, „neexistuje centrální banka“), přes kterou by peníze musely putovat.

Všechny blockchainové peněženky si mezi sebou povídají a o vašem převodu si řeknou, a tím se transakce navzájem i ověřují. Proto se také chvilku po odeslání a přijetí čeká na ověření transakce v celé síti. Jako když v kanceláři zakřičíte „Dávám Barboře stovku“ a všichni kolegové vědí a dosvědčí, že Bára má stovku a vy už ne. A pak to ještě řeknou ostatním kolegům a kolegyním.

Je to vlastně v principu geniálně jednoduché. Ta technologicky nesmírně sofistikovaná část je právě ověření vašeho převodu, které se dělá před celou sítí navzájem propojených počítačů, respektive mobilů. A tohle zabezpečuje, že je to celé prakticky nezfalšovatelné. (Ty jo, fakt? ‒ No, ruku do ohně za to, že to nikdy nikdo nehackne, nedám, nejsem ajťák…)

Právě proto ale bitcoin na blockchainu může být budoucnost. Pokud tohle bude platit: okamžité a levné posílání peněz bez možnosti ho zfalšovat, navíc na prakticky nezbouratelné síti, bez centrálního serveru, který jde napadnout hackery.

Tohle ho prostě dělá zajímavým do portfolia.

Ale o kolik ještě zahučí nebo dál vzroste, netuším….

Reklama
Reklama