skip to main content
Byznys

Graf týdne: Budoucí elektroprůšvih Evropy

Byl jsem na prezentaci Michala Šnobra – u nás nej guru na investice/neinvestice do akcií ČEZ, Unipetrolu a energetiky vůbec. Tak sem si od něj vypůjčil graf ukazující riziko pro Evropu.

Německo svým zcela individuálním/silně národním přístupem k energetice (i zcela mimo politiku EU) pokřivilo podle Šnobra prostředí celého regionu. Zvýhodnilo spotřebiteli napřímo dotované obnovitelné zdroje a vytvořilo extrém.

Reklama

Německý spotřebitel platí na složence rekordně drahou elektřinu, ale současně má Německo nejnižší tržní ceny silové elektřiny. Snížení cen silové elektřiny byl dočasný efekt, který vytvořili disbalancí výroby vs. spotřeby v honbě za vytvořením zásoby výroby z obnovitelných zdrojů (OZE), které mají v letech 2021 a 2022 nahradit uzavřené jaderky.

Reklama

Ukazuje se ale, že všechny OZE sotva nahradí odstavené jaderky (z pohledu emisí CO2 vymění čisté zdroje za čisté).

Přebytek energie, který dnes vidíme na grafu, zmizí a přijde nová situace: Tím, jak jádro skončí do roku 2022 a i hnědouhelné výroby se zčásti škrtnou, se současný převis nabídky nad poptávkou obrátí naruby – nabídka ubude, poptávka zůstane/přibude = ceny elektřiny nahoru.

Ja, das ist ein Problem.

Reklama
Reklama