skip to main content
Byznys

Graf týdne: Burzovní spekulace na pád akcií aneb Alibaba a Tesla v shortkách

Elon Musk v posledních měsících ostře vystupoval proti investorům, kteří sázejí na pokles hodnoty akcií firmy (tzv. short pozice). Nespokojenost s chováním investorů vygradovala natolik, že podnikatel pohrozil, že stáhne firmu z burzy. Mezitím si stačil postěžovat, že Tesla patří k nejvíce „shortovaným“ firmám na světě.

Čtěte také: Graf týdne: Proč jsme začali pít více piva doma než v hospodách?

Reklama

Když koukneme na nejnovější čísla z Bloombergu (viz graf), zjistíme, že z top 10 nejvíce short pozic na světě je pět proti technologickým akciím.

Největší sázky jsou dnes proti Alibabě, pojišťovně Ping An a právě Tesle, ale o moc dál nezůstávají Amazon a Apple. Celkem těch top 10 firem má proti sobě vsazeno 88,6 miliardy dolarů, to jsou bezmála dva biliony korun.

Většina těch akcií zažila posledních 12 měsíců velký růst – co hodně roste, třeba jednou spadne, mohou si spekulanti říkat. Celý americký index technologických akcií NASDAQ je za posledních 12 měsíců v plusu o 27 procent, za posledních pět let plus 125 procent.

Reklama

Pak jsou tam příběhy samy pro sebe – Tesla a ty dvě první čínské firmy. Doslova na ostří nože je vůči spekulantům se short pozicemi Elon Musk – na svém Twitteru tak rád sdílel třeba tohle video:

Všichni tušíme, že Tesla je zranitelná tím, že je průkopníkem a její inovace stojí majlant. Pro Teslu je vážný problém i tahle super konkurence, která do roka bude fakt stát za to: Mercedes EQC, Porsche Taycan, Audi E-tron, Jaguar I-Pace, BMW…

Jedinou odpovědí, kterou Musk může investorům dát, je dlouhodobější provozní zisk, nebo alespoň pozitivní cash bez velkých splátek dluhu – prostě ukázat alespoň nějaká dobrá čísla kromě hezkých produktů. Ne, rostoucí tržby už vážně nestačí…

A pak ti Číňané – Alibaba a Ping An. Neřekl bych, že je to nutně jen kvůli tomu, že by samy o sobě měly teď ty firmy problém. Spíš jsou proxy na celou čínskou ekonomiku – pokud by měla celá Čína problém, její největší giganti půjdou dolů. Takže když bych čekal, že Čína půjde do krize, „shortoval“ bych její akcie velkých firem…

Tak si užijte posledního sluníčka, brzy už to na „shortky“ nebude.

Reklama
Reklama