skip to main content

Graf týdne: Časy Pongu jsou pryč aneb Nejdražší počítačové hry historie

V lednu před 45 lety jsme si poprvé v Evropě mohli zahrát videohru Pong. Tedy ne u nás, tady jsme hráli maximálně kloboučku, hop.

Průkopník počítačů a zakladatel Atari Nolan Bushnell totiž zaměstnal svého prvního elektrotechnika Allana Alcorna a ten mu v roce 1972 zplodil Pong – nejstarší počítačovou videohru na světě. O rok později ho prodávali už i do Evropy. Tak jako byl Jobs s Wozniakem, tak byl v Atari Bushnell s Alcornem.

Reklama

Oni stvořili ty dvě jezdící destičky, co si mezi sebou pinkají míček – Pong. Prostě varianta na ping-pong.

Začalo videoherní šílenství. Automaty byly umístěny v hernách a barech – když jste chtěli hrát, vhodili jste čtvrťák a už to jelo. Bylo to tak třeba proti Spacewar natolik jednoduché, že to pochopil i zhulený student po pěti pivech.

Později se začaly vyrábět konzole, které šly připojit k televizi a ovládaly se páčkami.

Reklama

Nákladem na výrobu automatu Pong bylo na začátku 280 dolarů na jeden stroj. A rozvoj firmy financoval Bushnell z půjčky 50 tisíc dolarů od banky.

Když v roce 1982 Atari udělalo hru ET, stála už 22 milionů dolarů.

Dnes vývoj počítačových her vyjde i na 200 milionů dolarů – viz graf týdne. Star Wars jsou třeba nejdražší hra co do vynaložených nákladů na samotný vývoj vůbec. „Majlant“ do ní vložila společnost Electronic Arts.

Divný to ten dnešní svět, 200 milionů dolarů za počítačovou hru? Přitom než se to nainstaluje, jde zadara porazit počítač v téhle retro edici Pongu a taky se odreagujete, nebo ne?

Reklama
Reklama