skip to main content
Byznys

Graf týdne: České ekonomice by slušela silnější koruna

Koukněte na rostoucí rozdíl mezi úrokovou sazbou v Česku a úrokovou sazbou v eurozóně – je zajímavé, že koruna díky tomu vůči euru za rok neposílila.

Čtěte také: Graf týdne: Jak bude v roce 2019

Reklama

Český PRIBOR (PRague InterBank Offered Rate) na tři měsíce je v současnosti 2 procenta. Naproti tomu v eurozóně je tříměsíční EURIBOR (Euro InterBank Offered Rate) stále záporný, a to -0,3 procenta.

Rozdíl mezi výnosem z korun a z eur za poslední rok vzrostl, přesto koruna neposílila, byť by k tomu ekonomická teorie velela. Podle teorie nekryté úrokové parity by totiž za předpokladu, že u nás výrazněji nevzrostlo riziko, měla koruna po zvýšení českých sazeb posílit. Proč se to nestalo?

Reklama

Možná to teprve přijde, ale z trhu se dá vyčíst nasycenost korunou. Intervence zvětšily bilance českých bank, zahrnuly je likviditou, takže další nepotřebují.

Řada cizích bank už může mít naplněné limity na Česko, navíc ve skutečnosti u nás nemohou koruny uložit za tu rádoby tržní sazbu PRIBOR. Kvůli přebytku likvidity jim totiž české banky nabídnou nižší úrok.

K tomu se přidalo i to, že loni i polský zlotý nebo maďarský forint vůči euru oslabily. Na celém světě se zvětšila averze vůči riziku (čímž trpí právě i koruna) a investoři stahovali peníze do USA, kde jsou úrokové sazby ještě vyšší než v Česku.

Exportérům se rovněž zvýšil podíl úvěrů v eurech, a jelikož mají i příjmy v eurech, tak se přirozeně více zajišťují a neotevírá se tolik nových pozic, které by tlačily na silnější korunu.

Takže asi proto ta koruna neposílila… Zatím? Ekonomice by silnější koruna slušela!

Reklama
Reklama