skip to main content
Byznys

Graf týdne: Jak po propadu cen akcií (ne)následuje ekonomická recese

Za týden klesly americké akcie o pět procent. Podobně německé i japonské. Šlo to dolů vše, hlava nehlava. Je to signál, že ekonomika je v háji? Víme, že poslední dva pády akcií signalizovaly blížící se ekonomické problémy. Ale byly to fakt velké pády.

Čtěte také: Graf týdne: I ekonomové pijí méně alkoholu. Blíží se krize?

Reklama

Mezi říjnem 2007 a březnem 2009 propadly americké akcie o 51 procent. Mezi srpnem 2000 a únorem 2003 o 44 procent. Během toho recese přišly.

Ale vždy tomu tak v historii nebylo. Když si uděláte srovnání a kouknete na vazbu mezi pádem akcií a začátkem ekonomické recese, není tam jasná provázanost, následnost, kauzalita.

Mezi srpnem 1987 a prosincem 1987 akcie spadly o 26 procent, ale ekonomika se vzpamatovala bez velké recese.

Reklama

Nevím, zdali teď akcie dále spadnou, nebo opět porostou – vezměte si, že za posledních 12 měsíců jsou americké akcie stále nahoře o 16 procent, od roku 2009 o 184 procent. Teď to může/nemusí být „jen“ korekce, kdo ví.

Ale nepřipomíná mi to rok 2008 – pamatuji si na něj dobře, jak jsem seděl v bance u Bloombergu. Když akcie ve 2008/2009 dlouho padaly, byla ekonomika totálně v háji. A začala velká recese – banky s kupou neplatičů úvěrů. Dnes to není tento případ.

Předtím do roku 2008 jela kupa firem a lidí na dluhy a prodalo se snad všechno, co šlo, a každý podnik měl velké meziroční nárůsty zisků. Dnes je opět jiná situace, ziskovost firem je adekvátní růstu ekonomiky.

Ale peněz je vytisknuto nadměrně, to ano. A úrokové sazby jsou stále nejnižší za posledních pět tisíc let. A tuhle kombinaci nemáme v historii moc odzkoušenou. Proto moc nevíme, co tohle může způsobit.

Ale nezdá se mi, že bychom byli hned zítra v nějaké velké recesi jako v roce 2008.

Pokud se pletu, ať se tento článek do roka sám vymaže.

Reklama
Reklama