skip to main content
Byznys

Graf týdne: Jak přijít o 10 miliard dolarů

Byl jsem v Londýně na prezentaci Billa Ackmana. Tenhle chlapík má od investorů 8,8 miliardy dolarů. A je docela vyhlášený tím, že čas od času nějaký ten velký SHORT zkusí.

Čtěte také: Graf týdne: Největší zlodějiny kryptoměn, zatím

Reklama

Tedy má nakoupeny treba akcie Nike nebo Restaurant Brands s Burger Kingem, ale k tomu také pár spekulací na budoucí pád akcií – žargonem SHORT pozice…

Americký investor Bill Ackman. Foto: Barron´s

Před krizí shortoval Municipal Bond Insurance Association a vydělal pro klienty majlant. Jenomže od roku 2012 drsně spekuluje na pokles akcii Herbalifu s tím, že je to pyramida, a ne a ne ty akcie shodit. Herbalife všechno ustál. Totálně problémová je jeho další investice ve farmaceutickém Valeantu.

Reklama

Graf týdne ukazuje výkonnost Ackmanova fondu Pershing Square – jako dlouhodobě O. K. ALE – Ackman tři roky po sobě zažívá to, na co nebyl zvyklý – ztráty svého fondu.

V roce 2015 -20,5 procenta, ve 2016 -13,5 procenta, loni -4 procenta. A to v letech, kdy vše kolem rostlo, loni byl třeba hlavní index amerických akcií S&P v plusu 21,8 procenta. A tak sice má teď těch 8,8 miliardy dolarů, ALE ještě v roce 2015 pečoval o 18,3 miliardy. Přišel o 10 miliard kombinací riskantních investic (které z něj ale při krizi udělaly gurua) a tím, že mu začali klienti vybírat.

Takže krasné porsche a ferrari sice byly zaparkované před tím londýnským hotelem, ale ani na nové držáky na nápoje do těch autíček Ackman za tři roky nevydělal.

Snad letos.

Reklama
Reklama