Tisknu, tiskneš, tiskneme. Na jaře, v létě, na podzim. I před Vánocemi. Jinak to nejde charakterizovat.
Ani zpěv Ewy Farné ve šlágru Vánoce na míru by snad nepřehlušil zvuk rotaček (nadsázka, samo, dnes se moderně tisknou peníze přes úvěry a kvantitativní uvolňování). Ani hitovka Last Christmas od Wham!, samo. Ani AC/DC, kdyby tedy nějakou vánoční měli…
Vzal jsem poslední statistiky o nejlikvidnějších penězích v oběhu – oběživo + vklady na běžných účtech + fondy peněžního trhu:
V eurozóně je nyní natisknuto za 8,1 bilionu dolarů. V Číně za 7 bilionů dolarů. V Americe za 6 bilionů dolarů. K prvnímu čtvrtletí 2017 byly ve světě ve vyspělých ekonomikách vytištěny peníze odpovídající hodnotě 31,7 bilionu dolarů.
K tomu všemu: úrokové sazby jsou nejnižší za posledních 5000 let (ceny dluhopisů rekordně vysoké).
S přihlédnutím k množství likvidních peněz v USA jsou americké akcie nyní podle nás o 10 procent nadhodnocené (v roce 2007 to bylo ale až o 19 procent).
Nemovitosti v ČR jsou o 9 procent nadhodnocené – model České národní banky (v roce 2007 to bylo 20 procent).
Ceny firem vzrostly o 20–30 procent za 5 let, Sporten se prodal za 12- až 13násobek EBITDA, Český gumárenský holding za 10násobek, Pegas za 11násobek, Prazdroj za 14- až 15násobek, Slevomat za 14násobek. V USA běžná návratnost 20 let (v roce 2000 i 30 let), české banky už financují projekty s kdysi šílenou návratností 20 let…
Uber má hodnotu 70 miliard dolarů. A nemá zisk. Tesla má větší valuaci než GM nebo Ford. A nemá ani výhled zisku. Divná doba.
Všem to ale vyhovuje a za zvuku rotaček ta dobrá nálada ještě chvilku vydrží…
Jestli si můžu něco přát, v balicím papíru Peníze na míru.