skip to main content
Bitcoin

Graf týdne: Největší zlodějiny kryptoměn, zatím

Koukám na webu na projekt Bitconnect. Název si zvolil „pěkný“, jako by to připomínalo, že to má něco společného s bitcoinem. Leč nemělo. Byla to kryptopyramida. On totiž i Viktor Kožený (Žije ještě, ne?) si může dnes spustit svou vlastní virtuální měnu. Třeba kožený kojn. Nějací „kožení“ spustili BitConnect Coin. „Nějací“ šílenci si to kupovali.

V prosinci 2017 stála jejich měna 463 dolarů. Teď v lednu už jen osm dolarů. „Kožení“ v lednu oznámili, že jim američtí regulátoři jdou po krku, a tak zavírají obchodování se svou měnou. Kde je pravda a jestli kecají, nevíte. Prakticky to ale znamená, že virtuálně budete mít X bitconnectů, ale reálně se na ně můžete leda tak dívat na displeji – neprodáte to nikde.

Reklama

Koukám na burzu Coincheck – stala se obětí největší krádeže v historii kryptoměn. Hackeři připravili japonskou burzu Coincheck o půl miliardy dolarů. Další drsné příklady viz graf týdne.

Reklama

A tak nastupují regulátoři, asi nepřekvapuje tohle vyjádření:

„Komise pro cenné papíry a burzy nemá přímý dohled nad transakcemi v kryptoměnách a komoditách. Přesto některé produkty, které jsou označeny jako kryptoměny mají charakteristiky, které z nich činí cenné papíry. Nabídka, prodej a obchodování s takovýmito produkty musí být prováděny v souladu s právními předpisy o cenných papírech. Agentura bude důsledně sledovat ty, kteří se vyhýbají registraci, zveřejňování a boji proti podvodům podle našich zákonů o cenných papírech. Agentura navíc monitoruje aktivity spojené s kryptoměnami, a to hlavně u makléřů, investičních poradců a různých obchodních platforem. Komise věnuje rovněž významný podíl svých zdrojů na trhu ICO – initial coin offering – mechanismu získávání finančních prostředků založený na kryptoměnách. Prostřednictvím vyjádření, zpráv a vynucovacích opatření dala komise jasně najevo, že federální zákony o cenných papírech platí bez ohledu na to, zda je nabízená jistota označena jako coin nebo utility token, a ne jako akcie, dluhopis nebo jako investiční smlouva. Všichni účastníci tohoto trhu, včetně právníků, obchodních míst a firem poskytujících finanční služby, by si měli být vědomi toho, že jsme znepokojeni mnoha příklady, kdy forma byla nadřazena podstatě. Když budeme naše argumenty zakládat na formě, a nikoli na podstatě, investor nikdy nebude zákonem chráněný.“

Jay Clayton, předseda americké Komise pro cenné papíry.

Přes to všechno je potřeba dívat se na burzy a kryptoměny a soudit je jednu po druhé, ne je hodit všechny do jednoho odpadkového koše. Podobně jako na to naše prachobyčejné bankovnictví čekají i na tento sektor zloději, moderně hackeři, a tunely, moderně fraudy a pyramidy. Ty dobré od špatných se postupně oddělují. A bude to bolet.

Reklama
Reklama