skip to main content
Byznys

Graf týdne: Proč Buffettův styl výběru akcií dostává na frak?

Nejúspěšnější ženu v pokeru Vanessu Selbst zaměstnal největší hedgeový fond v Americe Bridgewater Associates, který vede Ray Dalio. Aby pomohla se správou peněz. Selbst vyhrála během 12 let jako profík v pokeru 11,9 milionu dolarů.

Na svém twitterovém účtu @VanessaSelbst má takové krásné dva psíky – ty si do Bridgewateru asi vodit nebude, fond je znám přísnou firemní kulturou, kde se i interní schůzky nahrávají a kdokoli z podniku si je může poslechnout a recenzovat.

Reklama

Ale k věci. Hráčka pokeru a investiční portfolio? Ukazuje to, že čím dál tím víc velkých správců majetku sází na logiku, data, matematiku. Že buffettovský styl výběru akcií dostává na frak.

Ty největší matematické talenty v Americe většinou vyzobe rovnou z posledních ročníků škol Facebook nebo Apple – a teď se o ně perou i investiční fondy. Podle Bloombergu podobně jako Ray Dalio uvažuje i Ken Griffin a najímá matematiky a datové specialisty do svého fondu Citadel.

Přiznejme si totiž, že nikdo neví, kdy přijde další krize. A matematika a data mohou vést alespoň k disciplíně – hlavně k obchodování bez emocí během recese.

Vezměte si výhled na rok 2018. Co myslíte, porostou třeba americké akcie, ano, nebo ne? Popravdě, to přece nemůže nikdo vědět.

Reklama

Ale dá se odrazit od matematiky: Pravděpodobnost růstu amerických akcií v roce 2018 je 70,47 procenta. Za 193 let bylo na indexu S&P 136 pozitivních let, pak 136 / 193 x 100 = 70,47 _. Obdobně, pravděpodobnost pádu akcií v roce 2018 je 29 procent. Pravděpodobnost stagnace akcií, beze změny, nulový pohyb, když porovnám počátek ledna a konec prosince, je 0,53 procenta. Srovnání?

Pravděpodobnost, že Selbst bude mít v ruce v pokeru Royal Flush, je 0,000153908 procenta. Šance na čtyři stejné karty je 0,0240 procenta. Pravděpodobnost výhry v ruletě při sázce na jedno číslo je 2,7 procenta. Při sázce na barvu jde za vámi výhra s 48,7procentní pravděpodobností. Pravděpodobnost hlavní výhry ve sportce je 0,00000715 procenta.

Pravděpodobnost, že vyděláte na bitcoinu? No nevím, nemám tolik pozorování. Jako v té ruletě?

Reklama
Reklama