skip to main content
Graf týdne

Graf týdne: Proč by si Česko možná mělo odfrknout. A dostavět ty dálnice

Reklama

Růst reálného HDP Česka dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí 2017 činil meziročně 5 procent. Za celý rok tak bude růst Česka přes 4 procenta, takřka dvakrát více než loni. Všechny země zažily v roce 2008 sešup dolů, pak ale dokázaly ztráty rychle smazat, kromě Řecka samo.

Čtěte také: Polemika Aleše Michla o nekonečném růstu akcií. Spadnou, nebo ještě posílí?

Česko se probíralo oproti ostatním pomalu: ještě v letech 2012 a 2013 stagnovalo. Pokud označíme úroveň nominálního HDP v roce 2008 jako 100 %, tak Polsko je nyní na 152 %. Maďarsko na 137 %, USA na 132 %, Německo na 126 %, Česko na 125 %, Slovensko 124 %. Řecko v háji, na 74 %.

Loni skončil český státní rozpočet v přebytku, letos bude zřejmě rovněž přebytkový nebo vyrovnaný – pokud by se tyto peníze vzaly a daly na dokončení dálnic a železnic, pomohlo by to dohnat ztrátu na ostatní.

Reklama

Samo ale, že růst nebude věčný, tak jako žádný strom neroste do nebes. Problém: od ledna 2014 přibylo v české ekonomice 334 tisíc nových pracovních míst. Většina z toho v průmyslu a podnikání. Jenže už není ani kde brát lidi… A když pracovníky dovezeme, lidé se bojí kriminality.

Co víc, třeba na Kofolu, kterou vzkřísil podnikatel roku 2011 Jannis Samaras, si obyvatelé sousedních domů v Mnichově Hradišti stěžují, že vyrábí až příliš, že je to ruší i v noci… Možná by Česku prospělo trošičku zpomalit, odfrknout si a dostavět ty dálnice a spojení mezi městy.


 

Reklama
Reklama