skip to main content
Byznys

Graf týdne: Učili jste se, že banky jsou příliš velké, aby se nechaly padnout?

Taky jste slyšeli, že po krizi 2008/2009, kdy se za peníze daňových poplatníků bankám pomáhalo (NE v Česku), přijde regulace a banky se budou krotit, nebude se tak koncentrovat moc do těch top největších?

Reklama

Ekonomové Fernholz a Koch udělali pěknou studii o tom, jak velké jsou banky v Americe. Aktiva 100 největších tamních bank položili na roveň 100 procentům a zkoumali, jakou část z nich vlastní 10 největších bank a kolik zbylo na ostatních 90.

Reklama

Jak ukazuje graf týdne, TOP 10 největších bank stále kontroluje přes 60 procent aktiv = dominuje v sektoru. Trošku jim ubylo, ale že by za těch 10 let nastala nějaká podstatná změna…

Na 90 ostatních bank z první stovky zbývá v Americe nyní cca 30 procent aktiv. A zbylých 10 procent mají ostatní banky, které nejsou v TOP 100.

Takže třeba momentálně asi nejrizikovější obří banka, Deutsche Bank, v případě krachu bude asi z měšce daňových poplatníků zachráněna – je „příliš velká na pád“ i  „příliš propojena s ostatními“. Mimochodem, paradoxně Deutsche Bank vznikla v Berlíně v roce 1870, v době, kdy na českém území postavili první továrnu na dynamit!

Reklama
Reklama