skip to main content
Byznys

Graf týdne: Vaše peníze může ohrozit Libor

Právě teď je – od roku 2009 – největší rozdíl mezi hlavní mezibankovní sazbou LIBOR a očekávaným hlavním úrokem v Americe, sazbou Fedu. Není to na krizi, ale nepodceňoval bych to. Ten rozdíl je důležitý.

Čtěte také: Graf týdne: Proč Dánové nejsou zas tak šťastným národem

Reklama

Je to vlastně rozdíl mezi sazbou, za kterou si banky mezi sebou půjčují, a jistotou. Naposledy takhle narostl při řecké krizi a předtím byl totálně nahoře při finanční krizi 2008/2009.

Na tom rozdílu vidíte vnímání rizika, viděno přes jedinou položku, přes kterou se finanční trhy dají sledovat, přes peníze.

Když to jde nahoru, něco se může dít, bacha, bankám zdražují peníze výrazně více, než třeba Fed zvyšuje sazby… Teď jde o to proč.

Reklama

No a tady si můžete vycucat z prstu kupu důvodů – růst už trvá dlouho a banky se snaží opatrněji/dráže půjčovat? Americká vláda si hodně půjčovala nakrátko a trošku vysála cash z trhu? Fed už nepumpuje tolik peněz do ekonomiky, takže jsou vzácnější/dražší?

Najít by se mohla kupa důvodů. Ale hlavně aby to nebyl ten, který vyústil v krizi Ameriky 2008 nebo v krizi eurozóny ve 2011/2012 – že se něco děje s bankami…

Když to půjde dál nahoru, může se blížit recese, problém.

Když se ten rozdíl vrátí zpět, buďte dál v pohodě a dál utrácejte za věci, které nepotřebujete, aby rostl HDP.

Na to, že někdo ví, kam to skutečně půjde, snad nevěříte. Já jen abyste alespoň znali možnosti…

Budu dál sledovat ten rozdíl s krásným názvem LIBOR-OIS a vy sledujte graf týdne!

Reklama
Reklama