skip to main content
Byznys

Jak legenda mezi investory Bill Gross tratí na dluhopisech

Největší legenda mezi investory do dluhopisů je Bill Gross. V roce 1987 spoluzakládal fond PIMCO, který byl kdysi největším dluhopisovým fondem světa.

V roce 2008 fond pod vedením Grosse správně vsadil na to, že hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac půjdou do kytek. Díky tomu vydělal nějakých 1,7 miliardy dolarů. V roce 2014 se ve firmě ale trošku pohádal nad další strategií a odešel ke konkurenční společnosti Janus.

Reklama

Čtěte také: Investice do whisky, nebo do akcií? Souboj vyhrává alkohol, ale s riziky

Dluhopisovému fondu PIMCO ubyl majetek (v roce 2013 pečovali o 293 miliard dolarů, nyní má majetek kolem 60 miliard) a Gross si vzal u konkurence na starost nový podílový fond Janus Henderson Global Unconstrained Bond Fund s majetkem 2,1 miliardy dolarů (jak to tak bývá, když se dva hádají, přišli o klienty oba).

Ovšem už od začátku působení Grosse v Janusu fond zaostával za výkonem fondu PIMCO. Nový Gross jako by nestačil na starého Grosse. Nebo alespoň zatím to tak vypadá, vše se pozná až v další krizi (každý fond a jeho úspěšnost poznáte v krizi).

Reklama

Teď Gross dokonce utrpěl největší denní ztrátu kvůli Itálii. Za jeden den na konci května -3 procenta. Podle Bloombergu je letos zatím dole -5,9 procenta (vidíte, i dluhopisy mohou prodělávat).

Na začátku roku 2018 se Gross rozhodl shortovat americké, britské a německé státní dluhopisy. Zatím se to nevyplácí.

Potřebuje, aby nebyly ve světě problémy a ekonomika pěkně rostla. Aby se prodávaly americké nebo německé dluhopisy (pak budou jejich ceny padat). Aby investoři šli v duchu rostoucí ekonomiky místo do Ameriky nebo do Německa do jiných zemí za většími výnosy. Třeba do Itálie – jenže to by „pastaři“ nesměli být v háji.

Může být hůř. Kluci z Field Street Capital Managementu prodělali v květnu klientům na spekulacích s italskými dluhopisy 50 procent (vidíte, dluhopisy mohou nejen prodělávat, ale i podělávat).

Reklama
Reklama