skip to main content
Byznys

Jedeme, dokud to jde? Některé státy už mají na semaforu červenou

Tento způsob léta… Trochu se nám prázdniny začínají zase kazit covidem a některé státy přepínají na pomyslném semaforu na červenou barvu. Lze tedy výhledově očekávat různá zpřísnění pravidel přímo na místě nebo podmínek pro vstup či návrat.

Kam tedy ještě rychle vyrazit? A kterým zemím se na last minute raději vyhnout?

Španělsko

Reklama

Podle posledních údajů jsou přírůstky nákaz ve Španělsku nejrychlejší od února. Jen na začátku července bylo zaznamenáno průměrně přes čtrnáct tisíc případů denně. Nejčervenější je Katalánsko, kde se především v Barceloně zpomalil noční život zkrácením otevírací doby.

V některých regionech se také mluví o zákazu vycházení. Třeba vláda Kanárských ostrovů začátkem července oznámila, že požádá místní nejvyšší soud o schválení omezení volného pohybu mezi 00:30 a 06:00 na ostrově Tenerife.

Jihovýchodní provincie Valencia už má v některých obcích vycházení a omezení společenských shromáždění na deset osob. Zákaz nočního vycházení je také ve hře v Kastilii či Leónu. Zpřísňování restrikcí řeší také Navarra a Andalusie, červené jsou i Baleárské ostrovy.

Portugalsko

Reklama

I zde je nejvyšší nárůst nakažených od února. V Lisabonu i Portu platí zákaz nočního vycházení od jedenácti večer do pěti ráno, v prvním jmenovaném městě už je také delší dobu zkrácená víkendová otevírací doba v restauracích, barech i některých obchodech.

Řecko

Od pondělí má červenou barvu i Řecko. V zemi s nejlepším frappé se počty nakažených zvyšují čím dál víc a byla zpřísněna opatření v barech a restauracích. Tam vás obslouží, jen když budete sedět u stolu s předepsaným omezením kapacity. 

Červenou a tmavě červenou barvu má na semaforu také Korsika, Irsko, Monako, Nizozemsko a Velká Británie. 

Oranžové Chorvatsko

Epidemiologická situace v nejoblíbenějším turistickém cíli Čechů se začala v minulých týdnech také lehce zhoršovat. Od pondělí 26. se zavedly opatření týkající se shromažďování lidí a platí, že na akce s padesáti až tisíci lidmi budou dohlížet tamní epidemiologické krizové štáby a vstup bude povolen pouze s evropským covidovým pasem.

Jiná výrazná omezení se zatím neplánují – pokud ale do Chorvatska přijíždíte z Británie, Kypru nebo Ruska, musíte při vstupu předložit negativní test na covid-19, a to bez ohledu na to, zda jste očkovaní nebo ne.

Reklama
Reklama