skip to main content
Komentář

Jenom dvacetníček aneb Co čeká korunu s koncem intervencí ČNB

Jenom 20 haléřů? Jenom dvacetníček bylo první bezprostřední posílení koruny po konci intervencí. Alespoň tak to teď vidím na Bloombergu.

ČNB držela korunu od listopadu 2013 slabší, nad hranicí 27 CZK/EUR. Dnes ji pustila. Jako ale jenom 20 haléřů posílení?

Reklama

Vzhledem k tomu, jak velké jsou na měně spekulativní pozice, je to ale trošku překvapení – čekal bych větší výkyvy sem a tam. Na straně poptávky po korunách by měl být export – jak směňuje eura a zajišťuje se. Na straně nabídky korun pak importér a hlavně spekulant – jak chce utéct a realizovat zisk. Takže se to teď mezi sebou bude pár dní tlouct a kurz bude lítat sem a tam… Asi tedy proto jen ten dvacetníček posílení bezprostředně po exitu.

Každopádně pokud to bude jednou více než dvacetníček, pak silnější měna by měla umožnit sbližování našich mezd s německými – kurz bude tlačit firmy k větší produktivitě – silná měna je pro firmy bič, slabá umožňuje zahálku. Jo a taky řada portfolio manažerů si oddechne – kvůli intervencím bylo zajištění fondů, do kterých třeba i vy investujete, šíleně drahé – za rok bralo přes 1,5 % z výnosu. Vím, o čem píšu!

Reklama

Kam to dojde za těch pár dnů, týdnů, neví nikdo – odhadem by to mělo jít směrem 26 a pak dál k 25 CZK/EUR. Jelikož ale u Bloombergu sedím od roku 2000 a korunu s americkými akciemi sleduji nejvíc – vím, že nic nevím. Tedy že kurzy fakt moc předvídat nelze.

Ostatně i jen ten dvacetníček málokdo čekal.


 

Reklama
Reklama