skip to main content
Byznys

Lesk a bída českého exportu. Je na rekordu, ale tápe v maržích

Jsem v Mladých Bukách u Trutnova. Je tu kupa exportérů. Protože je tady zasedání – no mejdan – Asociace exportérů. A tak mě napadlo updatovat můj oblíbený graf – podíl českého exportu na tom světovém.

Čtěte také: Budoucnost Tesly: Buď to bude superhvězda, nebo propadák jako Nokia

Reklama

A koukám, že jsme na rekordu. Graf týdne ukazuje, že český vývoz je nyní na 1,03 procenta světového exportu. Je to historicky nejvíce. Přitom Čechů a Moravanů je jen 0,14 procenta z celkové populace světa a podíl na světovém HDP máme 0,26 procenta.

Reklama

Doposud jsme nejvyššího podílu na světovém exportu dosahovali nejprve v roce 2008, kdy podíl českého exportu byl 0,9 procenta, pak dolů na 0,84 procenta, pak rekord v roce 2016 na 1,01 procenta.

A nyní opět pár setinek nahoru, jak ukazují data ze Světové banky a Mezinárodního obchodního střediska. Za posledních 16 let se tak podíl zdvojnásobil.

Ty setinky nahoru jsou super zpráva, hlavně když vidíte, jak se daří tradičním českým firmám, respektive českým podnikatelům.

Teď ještě, aby z toho byla super marže, abychom vystoupili ze stínu Německa. Náš největší exportní artikl je totiž pořád dodávka, nikoli finální produkt.

Reklama
Reklama