skip to main content

Top cestovatelské destinace roku 2017

Reklama

Bukujte letenky a pomalu chystejte kufry. Server Lonely Planet totiž vyhlásil nejlepší cestovní destinace pro příští rok.

Na prvním místě se umístila Kanada, a to hlavně pro svou skvělou infrastrukturu, nádhernou přírodu a taky slabý kanadský dolar. Podle redaktora kanadské sekce Alexe Howarda byla zem javorového listu v Lonely Planet vždy populární, ovšem v roce 2017 se zde bude dít tolik událostí, že se musela bezpodmínečně dostat na první místo. Především bude Kanada slavit 150. výročí a mělo by jít o opravdu velkou oslavu.

Na druhém místě se umístila Kolumbie, kterou server překřtil na „comeback kid“. Protože desetiletí občanských válek a vysoká kriminalita znamenaly, že kdo měl v pasu kolumbijské razítko, musel být hardcore cestovatel.

Dnes už je ale všechno jinak – v zemi sice není žádný div světa, zato kombinace kultury, přírody a pohostinnosti vás dokonale zahřejí.

kolumbie

To možná budete potřebovat i v zemi, které v žebříčku patří bronz. Poslední místo na pódiu totiž patří Finsku, které bude příští rok slavit 100 let nezávislosti.

Severský stát hostí v příštím roce mistrovství světa v krasobruslení a světový šampionát v klasickém lyžování, navrch otevírá nový národní park přecpaný borovicemi a protkaný potoky a řekami. Nejlepší příležitost zem tisíce jezer prozkoumat.

finsko

Reklama

Lonely Planet se snaží vyzdvihnout jak místa, o kterých se pro daný rok hodně mluví, tak místa, která jsou z nějakého důvodu opomíjena. Do seznamu pro příští rok se tak dostala třeba Barma, Omán, karibský ostrov Dominika nebo Mongolsko.

„Mongolsko zažívá v poslední době boom a v příštím roce v Ulánbátaru otevírá zcela nové hlavní letiště. V roce 2017 v hlavním městě dojde i dalšímu vývoji, ovšem za městskými hradbami na turisty stále čeká úchvatný venkov a jeho silná tradiční nomádská kultura,“ říká Megan Eaves, redaktorka asijské sekce Lonely Planet.

Mimo zemí se v Lonely Planet vrhli i do hodnocení měst a vítězem, kterého byste při svých cestách v příštím roce rozhodně neměli minout, je Bordeaux. Přezdívali ho  „spící kráskou“, ale teď už je vzhůru a s novou vlakovou linkou se přiblížilo Paříži jen na dvě hodiny. A nově otevřené Cité du Vin, město vína prostě musíte ochutnat.

bordeaux-1

Stříbrnou příčku obsadilo Kapské město, třetí je Los Angeles.

V kategorii nejlepších regionů je šampionem peruánské Choquequirao, poslední útočiště Inků před conquistadory, kde je dodnes třetina území pokryta džunglí. Kategorii Best value ovládl Nepál, který je ideální destinací pro cestovatele, kteří dbají o svůj rozpočet.

Trendy příštího roku, na které se server zaměřil, jsou minipivovary, udržitelné cestování a digitální nomádi. Celý seznam nejlepších míst, která byste měli v příštím roce navštívit, najdete zde.

Reklama
Reklama