skip to main content
Jak být šťastnější

Nepodceňujte se, lidem se líbíte mnohem víc, než si myslíte

Není nic horšího, než když jste na první schůzce s cizím člověkem a máte pocit, že si počínáte jako slon v porcelánu. A že si o vás ten druhý nemůže myslet nic dobrého.

Nová studie zveřejněná v časopise Psychological Science vás ale možná trochu uklidní.

Čtěte také: Pozor na řeč těla. 14 postojů a gest, kterým byste se měli vyhnout

Reklama

Výzkumníci z Cornellu, Yaleu, Harvardu a univerzity v Essexu zjistili, že lidé si téměř vždy myslí, že o nich má jejich konverzační protějšek mnohem horší mínění, než tomu ve skutečnosti je.

Tato „líbivostní mezera“, jak ji autoři studie nazývají, se vyskytuje napříč všemi věkovými skupinami a může trvat měsíce, než odezní. Naštěstí je ale především v našich hlavách.

Série experimentů porovnávala pocity, které na základě konverzace očekávali u svého partnera jednotliví účastníci studie, a skutečné pocity jejich partnerů. A ukázalo se, že to, jaký dokážeme udělat první dojem, podceňujeme snad ve všech představitelných situacích. Další experimenty pak prokázaly, že stejný fenomén se vyskytuje u konverzací krátkých, středních i dlouhých.

Autoři studií mají na to, proč se to děje, hned několik teorií.

Reklama

První říká, že lidé jsou sami sobě největšími kritiky. Často se zabýváme tím, co jsme udělali špatně, abychom se ze svých chyb mohli příště poučit. Může se tak stát, že řešíme slabá místa, o kterých naši konverzační partneři nemají ani potuchy.

Dalším důvodem, proč si myslíme, že o nás mají ostatní nižší mínění, než tomu doopravdy je, jsou vysoké standardy, které sami sobě nastavujeme.

Lidé mají ve skutečnosti při konverzaci s někým novým velmi nízká očekávání, takže naopak pravděpodobnost, že budou příjemně překvapeni, je velice vysoká.

A to nejlepší na konec. Spousta lidí se domnívá, že všichni vnímají jejich nervozitu i emoce, což ale také není pravda. Většina lidí vůbec nepozná, že se jejich protějšek potýká s nějakými nepříjemnými pocity. Mají totiž dost problémů sami se sebou a pravděpodobně si sami sebe představují jako koktající, správná slova hledající uzlíčky nervů.

Co z toho všeho vyplývá? Že při prvních schůzkách bychom se měli především uvolnit. Lidé nejsou tak přísní, jak si myslíme, a jejich mínění o nás je mnohem lepší, než očekáváme.

„Lidé systematicky podceňují, jak se líbí svým konverzačním partnerům a jak je jejich společnost ostatním příjemná. Konverzace nám v životě přináší spoustu štěstí. A proto je tak příjemné zjištění, že se lidem líbíme mnohem víc, než si myslíme,“ tvrdí autoři studie.

Reklama
Reklama