skip to main content
Jak být lepší

Osm věcí, které byste měli dělat, abyste byli šťastnější

Reklama

Někteří z nás jsou od přírody šťastnější víc, jiní zase méně. Každý ale známe období, kdy se necítíme dobře a máme sklony k depresi.

Jedním z klíčových problémů deprese je, že nevidíme řešení ani cestu, jak to, co nás trápí, napravit, a dostáváme se tak do začarovaného kruhu.

Jedním z možných řešení, jak tomu zabránit, je vytvořit si malé zvyky, které budete pravidelně dělat a které vás můžou udržet nad vodou.

Vědci a psychologové mluví o osmi aktivitách, které dokážou zmírnit depresi nebo pomoci vypořádat se s tím, co vás zrovna trápí:

Čtěte také: Jak si udržet energii. Devět věcí, které byste měli dělat každý den

1. Cvičte

Psycholog a autor knihy The Next Big Thing Ben Michaelis říká, že cvičení je zázračná droga, která má vliv na naši celkovou pohodu, protože může na některé druhy depresí působit stejně jako antidepresiva.

Vědecká studie provedená před dvěma lety navíc ukázala, že cvičení pomáhá uvolňovat ve svalech sloučeninu katepsin B. Ta se dostává do mozku, konkrétně do hipokampu, ve kterém může vyvolat vývoj nových mozkových buněk, které můžou být postižené depresí.

Efekt cvičení tak není jen o vyplavení endorfinů, o kterém se doteď mluvilo především, ale ukazuje se, že ve hře jsou i další typy změn, které se dějí na strukturální úrovni.

2. Omezte cukry

„I když neznáme konkrétní mechanismy, jak může cukr depresi a špatnou náladu ovlivňovat, na váš mozek může mít vliv oxidační stres, který může přebytek cukrů způsobit,“ vysvětluje Michaelis.

Na výkyvy nálad má vliv i návykovost cukru, přičemž cukr může také snižovat množství střevních bakterií, které působí příznivě na naše duševní zdraví.

I když je stále co zkoumat, je jasné, že konzumací rostlinné stravy s nízkým obsahem cukru rozhodně nic nezkazíte.

3. Udělejte si rozvrh

Psycholožka a autorka knihy When Depression Hurts Your Relationship Shannon Kolakowski říká, že plánováním svých aktivit zabijete dvě mouchy jednou ranou.

„Už jen to, že máte strukturu a řád, je samo o sobě uklidňující a terapeutické. Navíc to, co si dopředu naplánujete, ve výsledku většinou uděláte. A to může být například schůzka s přáteli nebo cvičení, které vám také udělají dobře,“ vysvětluje.

4. Stýkejte se s ostatními

Tak jednoduché a účinné – výzkumy stále ukazují, že to nejlepší, co pro své „well being“ můžete udělat, je pečovat o své sociální vztahy.

Jsme od přírody společenskými bytostmi a podle Michaelise nezáleží na tom, kolik času trávíme o samotě. „Je tady velmi tenká hranice mezi soběstačností a osamělostí,“ říká.

Největší chyba je podle něj uzavírat se do sebe, když se necítíme dobře. „Protože nechceme s nikým mluvit, máme tendenci se izolovat. Přitom jen velmi krátká konverzace vám může zvednout náladu a postavit věci do perspektivy, kterou už nevidíte,“ dodává Michaelis.

Podle Kolakowski je proto to nejlepší, co vás může potkat, funkční manželství.

„Několik výzkumů ukazuje, že depresi a špatným náladám může silné manželství neuvěřitelně pomoci. Nedostatek podpory a pochopení ale zase naopak.“

5. Dostaňte to ze sebe

Reklama

Určitě ho taky znáte. Ten neustále probíhající dialog (nebo monolog) ve vaší hlavě o všem možném.

Právě ten nabývá na síle, když se necítíte dobře. V ten moment se začínáte točit v nekončícím kruhu přemýšlení, internalizace a pocitu neštěstí. (Mimochodem, právě neustálé „přežvykování“ problému ve vaší hlavě je jedním z charakteristických rysů deprese.)

Abyste se přestali ve své hlavě cyklit, nasměrujte myšlenky ven – promluvte si s někým, komu můžete věřit, nebo se třeba jen vypište na papír.

Na aktu „vypuštění ven“ je zajímavé to, že funguje jinak než jen samotné přemýšlení a vy se jím dostanete k novým poznatkům – a to vás může posunout dál.

6. Jděte na kognitivně-behaviorální terapii

Přetrvávající špatná nálada, deprese, úzkost nebo závislost – s tím vším vám může pomoct terapie.

Ta vám pomůže identifikovat myšlenkové procesy, které používáte, a ty negativní jako „Nic se mi nedaří“ následně nahradit pozitivnějšími a logičtějšími.

V podstatě jde o to, že pokládáte nové trasy spojení ve vašem mozku. To může být zdlouhavý proces, ale rozhodně jeden z nejlepších, které podniknout, když se necítíte dobře.

7. Meditujte

I když lidé meditují už tisíce let, věda se teprve poslední desetiletí snaží přijít na to, jaký vliv může mít meditace na náš mozek.

A i když meditace nebyla primárně vyvinuta pro zlepšení našeho mentálního zdraví, studie naznačují, že na něj může mít blahodárný vliv.

Například studie Johna Hopkinse ukázala, že může řešit příznaky deprese a úzkostí stejně tak jako antidepresiva. Studie University of Oxford zase poukazuje, že terapie zaměřená na mindfulness (na němž je meditace založená) je stejně účinná jako antidepresiva na prevenci deprese.

Mindfulness, které staví na bytí „tady a teď“, aniž by hodnotilo to, co se děje kolem, pomáhá uvolňovat a zeslabovat negativní myšlenky právě tím, že si uvědomíme přítomnost bez jejich soudu.

Tím tak omezuje depresi a špatné nálady, protože snižuje aktivitu v těch částech mozku, které jsou v běhu, když neustále, často negativně, přemýšlíme.

8. Nebuďte na sebe tolik tvrdí

I když to nezní příliš sexy, naučte se mít sami k sobě soucit. Tím se lépe spojíte sami se sebou a s dalšími oblastmi života.

„Když máte depresi, do kolen vás dostane tzv. kognitivní triáda deprese – budete se cítit špatně ohledně sebe, své budoucnosti a ostatních,“ vysvětluje Kolakowski a poukazuje na jádro problému.

„Když se necítíte dobře, budete mít tendenci sami sebe velmi tvrdě shazovat a opustit,“ říká.

Mít sám sobě k sobě soucit je přitom jednou z odnoží mindfulness – přece je jen ve zkratce o tom, přijmout to, co je, a nesoudit, zkuste se ho proto naučit.

Žádný z těchto bodů vám nedá záruku šťastného života. A navíc, jsou to cvičení a ta vyžadují čas.

Vyberte si ale pár z nich a dělejte je několikrát týdně a uvidíte, že budou mít vliv na váš pocit štěstí v dlouhodobém horizontu.

Reklama
Reklama