skip to main content
Byznys

Problém nízkých mezd. Proč nemusíme nikdy dohnat Německo?

Reklama

Mzdy Česka jsou nyní na úrovni 33 procent Německa, když to přepočítáme kurzem, anebo 55 procent, když to dáme podle parity kupní síly.

Před pěti lety to podle kurzu bylo podobné – 32 procent Německa. V paritě kupní síly 52 procent… Před 10 lety podle kurzu 34 procent Německa a 51 procent Německa v paritě kupní síly.

Takže když to takto půjde dál, nebudete mít německou mzdu nikdy. Ledaže by Aubrey konečně zmutoval naši DNA a žili jsme přes 200 let.

To sbližování mezd, cen, ale i HDP se ekonomicky jmenuje konvergence. A probíhá buď:

1. Tak, že nám posiluje kurz, takže naše průměrná mzda (a podobně i celý HDP) už není 31 646 : 27 = 1172 eur, ale 31 646 : 25,50 = 1241 eur.

Anebo:

Reklama

2. Vyšší inflací, a tedy i vyšším růstem mezd, než mají v Německu. Takže když teď škodovákům třeba vzrostou mzdy o 20 procent, budou dohánět ty ve Wolfsburgu.

Anebo:

3. Kombinací těch dvou – kurzem i inflací. Profesoři ekonomie Mandel a Tomšík teď vydali pěknou knížku Monetární ekonomie v období krize a konvergence. Mají tam takový pěkný grafík ukazující, jak jsme Německo a celou eurozónu doháněli.

Když to jde nahoru, doháníme. Když dolů, rostou rychleji oni. Vidíte, že když ČNB oslabila měnu v roce 2013, začali jsme ztrácet. A vidíte rovněž, že většinu času doháníme Němce a eurozónu přes posilování kurzu.

Proto ať se to exportu líbí nebo ne, bude dobře, když pojedeme politiku silné koruny a budeme ty na hon vzdálené národy zas dohánět… i bez Aubreyho.

Reklama
Reklama