skip to main content
Graf týdne

Proč může Čína brzy hrát prim na poli umělé inteligence

Počítač dohrál Pacmana. Jako všechny obrazy až do konce hry. Dohrál jsem takhle Bruce Leeho na Atari. Ale Pacmana nikdy. A teď už to počítač zvládá. Nemyslete si, Pacman je těžký.

Počítač, který porazil Pacmana, sestavili v americkém Microsoftu. Nicméně novou generaci počítačů, vlastně už umělých inteligencí, budou brzy mít v Číně.

Reklama

Graf týdne ukazuje počet patentů obsahující termín „uměla inteligence“ neboli zkratku „AI“ v období od roku 2013 do 2017 v Číně a USA.

Absolutně loni Čína 641 přihlášených patentů s výskytem AI v názvu, USA 130 přihlášených patentů. Od 2013 tak v Číně počet patentů, který obsahuje termín „AI“, vzrostl 5krát, v USA 2,5krát. S tímhle tempem Čína může brzo hrát prim i v umělé inteligenci.

Jako ajťák amatér (ale vyrůstající na Atari) se na počítačovou logiku dívám ve 3 úrovních.

Reklama

Level první – počítač vyhraje v šachách hrubou silou, zná všechny kombinace.

Level druhý – počítač vyhraje Arkanoid nad počítačem. Zná trik na straně zkusit udělat mezeru a míček do ní poslat a rozbíjet seshora.

A level třetí – počítač porazí člověka ve hře GO nebo v tom Pacmanovi.

V ekonomii to nejdříve byly mechanické součástky, které vytvořily kolo. Potom motory a vznikla auta a letadla. Potom elektronika a rádio, televize nebo osobní počítač. A teď jsou ty součástky, se kterými lidé pracují, softwarového charakteru – to teď žene ekonomiky nahoru.

A tenhle software podle mě jednou ty umělé inteligence propojí. Počítače nás budou dál porážet. A Čína teprve přichází.

Reklama
Reklama