skip to main content
Byznys
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Top 10 start-upů ze severu Moravy: Čím mladé firmy z Ostravska dobývají svět

Technologické firmy dokazují, že byznys na Ostravsku dávno není zaprášený mourem a že ze severu Moravy je do světa stejně daleko jako z Prahy. „Kraj prochází zásadní transformací, která by se symbolicky mohla nazvat Od těžby uhlí k těžbě dat,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. A celá řada nadějných projektů ukazuje, že tahle proměna se daří. Zabývají se umělou inteligencí, virtuální realitou, vyvíjejí technologie pro zemědělství, průmysl, mobilitu i medicínu budoucnosti. 

Úspěšně expandují nejen na evropské trhy a jejich zakladatelé se shodují, že pro svou ofenzivu mají v regionu ideální podmínky: Kvalitní školy i jejich absolventy, dostupnost zdrojů za rozumnou cenu, fungující podporu, silnou infrastrukturu a taky neotřesitelné odhodlání a nadšení, se kterým si vzájemně pomáhají. Ostatním tak trochu na just. „Z lidí, kteří v regionu přes náročnou transformaci zůstávají, je obrovsky cítit určitý patriotismus. S jakousi pokorou a houževnatostí se to přetavuje do velmi silné spolupráce,“ myslí si Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra Ostrava (MSIC), jehož podpůrnými programy prošly už stovky firem a startupů. Podívejte se na Top 10 těch nejnadějnějších:

24 Vision

„Není tu konkurenční boj a rivalita. S jinými startupy se často potkáváme, sdílíme zkušenosti i nápady,“ potvrzuje slova o severomoravské pospolitosti Martin Hriško, který se společníky Martinem Cvičkem a Zdeňkem Neustupou stojí za frýdecko-místeckým startupem 24 Vision. S využitím neuronových sítí a umělé inteligence vyvinuli systém umožňující podnikům snadnější kontrolu kvality výsledného produktu, typicky na výrobní lince. „Primární kontrola je vizuální, ale jsme schopni integrovat rentgen, infra či termální kamery a podívat se i dovnitř. Umíme kontrolovat jak defekty, škrábance, praskliny, tak i správnou konfiguraci produktu s přesností 99,9 %,“ popisuje Hriško.

Příběh startupu se začal rozvíjet před čtyřmi lety, kdy vyladil nové stanoviště kontroly kvality pro nošovický Hyundai a parta z 24 Vision pochopila potenciál. Letos se firma účastní pilotního projektu pro Škoda Auto, námluvy probíhají i u významného dodavatele pro automotive v Moravskoslezském kraji. „Zkoušíme i potravinářství, elektrotechniku a další obory. Soustředíme se na Česko a Slovensko, už příští rok se ale chystáme expandovat dál do Evropy,“ hlásí trojice zakladatelů. Že to nejsou nereálné cíle, dokazuje i nedávný zisk hlavní ceny v národní soutěži CzechInvest Startup Challenge 2020.  

Ullmanna

Firmy ze severu Moravy loňský ročník CzechInvest Startup Challenge ovládly – stříbro si odnesla opavská rodinná firma Ullmanna, vyvíjející unikátní zemědělský stroj, který dokáže pomocí umělé inteligence rozeznávat a úspěšně likvidovat plevel. Farmářům šetří lidskou práci i množství používaných pesticidů.

„Startup můžete založit v jakémkoli věku,“ usmívá se někdejší voják a později expert na bankovní IT systémy Martin Ullmann. Zemědělský high-tech rozjel se svým tchánem, důchodcem se 40letou praxí v zemědělství. Klíčová pro ně byla i podpora kraje a MSIC. „V soutěži Start-up Voucher jsme získali finanční injekci, která nám hodně pomohla s rozjezdem.“ První prototyp testovali podomácku, v laboratoři, na zahradě či ve skleníku. Dnes už vyráží s plnohodnotným strojem na polnosti Slovenska, Polska či Rakouska. Pokud testování Newmana, jak chytrý plecí stroj pojmenovali, dopadne dobře, Ullmannovi chtějí na podzim vystavovat v Hannoveru a příští rok začít prodávat. „V následujících letech očekáváme zvýšenou poptávku po našem řešení a tržby v jednotkách milionů eur,“ říká CEO opavské firmy.

HE3DA

K milionům má nakročeno i technologická společnost, která vyvíjí a prostřednictvím Magna Energy Storage a. s. vyrábí revoluční recyklovatelné lithium-iontové akumulátory HE3DA pro efektivní skladování energie a elektromobilitu, vyvinuté českým vědcem a vynálezcem Janem Procházkou. Akumulátory, které na fóru iTech zaujaly i odborníky NASA, dokážou díky nanotechnologiím pojmout násobně více elektrické energie než současná řešení, dají se rychleji nabíjet a o jejich mechanické odolnosti tvůrci tvrdí, že „jde o nejbezpečnější lithiové baterie na planetě“. Pilotní výrobu baterií typu HE3DA spustili v roce 2016 v Praze, pak se vrátili zpět do svého regionu – v březnu 2020 otevřeli novou továrnu v Horní Suché na Karvinsku. „Naší vizí je vybudovat okolo patentované technologie HE3DA silný evropský bateriový průmysl za využití inovativních technologií,“ říká podnikatel Radomír Prus. 

Invent Medical

Ostravský Invent Medical už evropské hranice zbořil. Z rodinné garážové firmičky je průkopník ve výrobě inovativních, lehkých a slušivých protéz a ortéz pomocí 3D tisku. „3D tisk otevřel cestu k úplně nové generaci zdravotních pomůcek – sádrování nahrazuje scanování, místo tepelného tvarování se scan nahraje a na tabletu i nakonfiguruje, pacient si vybere barvu a potom vše putuje do našich algoritmů. A za pár dní už pacient zkouší na vlastním těle pomůcku, která nejen pomáhá a je komfortní, ale designem navíc podtrhuje jeho lifestyle,“ říká Jan Rosický, který Invent Medical zakládal se svým otcem Jiřím a dalším společníkem Alešem Grygarem.

„Náš vývojový tým sedí v Česku, partnery na výrobu pomůcek už ale dnes máme v osmi a zákazníky ve 25 zemích světa. Násobně rosteme, ale pořád to bereme tak, že jsme na začátku. Cíl je být v oblasti 3D tištěných zdravotnických protetických a ortopedických pomůcek na míru světová jednička,“ plánuje Jan Rosický.

Techstra

„Nasazením virtuálních pracovníků (robotů) pomáháme firmám automatizovaně řešit rutinní a časově náročné aktivity s nízkou přidanou hodnotou a zároveň vytvořit více prostoru pro kreativní, důležité a bohužel často rutinními úkoly zahlcené zaměstnance,“ představují Michal Jelínek s Lukášem Řehou další velmi úspěšný severomoravský projekt –  společnost Techstra dodávající firmám inovativní řešení pro optimalizaci a automatizaci vnitropodnikových procesů. 

 „Firmy se příliš neorientují v možných řešeních nebo se bojí vysokých investic. My dokážeme pomoci s obojím. Věřím, že se řadíme v regionu CEE mezi nejúspěšnější dodavatele RPA služeb. Už několik měsíců testujeme dodávání našich služeb na americký trh,“ říká Jelínek. 

I on si pochvaluje podporu Moravskoslezského inovačního centra. „Měli jsme možnost konfrontovat náš záměr s experty a využít podporu kontaktů sítě MSIC v okamžiku, kdy jsme začali pilotně nabízet naše automatizační služby.“ 

SprayVision

Lokální i globální zákazníky už nasbíral i ostravský startup SprayVision. Letos plánuje až čtyřnásobný růst. „Naším cílem bylo od začátku vybudovat ze SprayVisionu globální jedničku v oblasti digitalizace lakování – a za tím si pořád jdeme,“ netají se ambicemi spoluzakladatel Petr Jahn. S parťákem Vojtěchem Roulem vyvinuli software, který umí vyhodnocovat kvalitu nástřiku v ploše, čímž klientům, například automobilkám, ušetří velké množství času, barev i dílů, které by jinak přišly nazmar právě kvůli nekvalitnímu laku. „Řada předmětů, které nás obklopují a my je denně používáme, je povrchově upravována robotickým lakováním. A my jsme se rozhodli tento multifyzikální proces digitalizovat,“ říkají zakladatelé SprayVision. Unikátní metodu představili světu v roce 2018 a během pouhých dvou let zaznamenali velký zájem právě v automotive nebo u největších výrobců barev i aplikátorů.

Mebster

Doktorát z biorobotiky, práce v oblasti výzkumu a vývoje exoskeletů a mnohaletá práce dobrovolníka dovedly Michala Glogera až k založení startupu Mebster, který skrze nové technologie pomáhá zlepšovat kvalitu života lidem s poškozenou míchou. 

Gloger několik let pomáhal s vývojem zdravotnických pomůcek pro paraplegiky ve světě a po návratu začal s týmem inženýrů a doktorů pracovat na pasivní verzi exoskeletu, bez jakéhokoliv pohonu. Klient si zařízení „obleče“ na nohy a rozpohybuje ho pouze nakloněním dopředu a do stran. Exoskelet vyniká spolehlivostí, jednoduchým a rychlým použitím, nízkou hmotností a oproti jiným zahraničním výrobkům i několikanásobně nižší cenou. Zájem o něj tak logicky roste.

„Dnes se připravujeme na prodej desítek kusů měsíčně, rozšiřujeme tým a plánujeme vlastní malosériovou výrobu některých částí našeho produktu. Už příští rok chceme vstoupit na zahraniční trhy zároveň s uvedením další verze našeho systému. Vedle současné pasivní verze pracujeme také na poháněném systému se senzorikou a chceme se zaměřit také na horní část těla, tedy na oblast bederní páteře a horní končetiny,“ popisuje své plány Michal Gloger.

Enfuse

Honza Voráček a Michal Staněk milují hory a splitboarding – jízdu na prkně, které se dá při stoupání do kopce rozložit na dvě půlky podobné skialpovým lyžím. Freeride je dovedl až k společnému podnikání, dlouhodobě je neuspokojovala na trhu dostupná vázání a tak se rozhodli jít vlastní cestou. K vázání Enfuse přidali i vertikální nosič horských kol na auta, své inovativní produkty sami vyvíjejí a sami je i testují. „Letošní zima pro nás byla klíčová, ověřili jsme si naši schopnost vyrábět sériově, uvedli jsme na trh první produkt a nastavili si spolupráci s dodavateli. Vše funguje bezvadně. Teď pracujeme na spuštění vlastní výroby. Chceme si většinu dílů vyrábět sami, abychom mohli neustále kontrolovat kvalitu, ale i náklady,“ popisuje Voráček plány stát se rovnocennou konkurencí zavedeným firmám.

I Enfuse si pochvaluje podmínky na Ostravsku, podporu města i kraje a taky náturu. „Tady spolu prostě mluvíme na rovinu o problémech a o tom, kde a s čím potřebujeme pomoct. Až pak řešíme papíry.“

TechForCut

Marek Merta pracoval přes 20 let s CNC řezacími stroji, věděl o nich všechno. Ve 47 letech se rozhodl zkušenosti zužitkovat, pronajal si garáž, přesvědčil syna programátora a s podporou kamaráda se pustil do návrhů vlastního designu, elektroniky a řízení CNC plazmových a autogenních řezacích strojů, které vyřezávají z ocelových plechů naprogramované tvary. 

„Makali jsme 14 hodin každý den v týdnu, padly i rodinné úspory,“ popisuje krušné začátky. I díky finanční podpoře kraje a programu Start Up Voucher MSIC přišel po dvouletém vývoji zlom. „Podařilo se nám rozjet sériovou výrobu strojů, a byť pandemie naše odvětví citelně zasáhla, obavy zákazníků z nejistoty opadávají a my se v současné době potýkáme spíše s nedostatkem výrobních kapacit a prostor. Nabíráme zaměstnance a chceme přesídlit do většího,“ popisuje s nadšením zakladatel startupu TechForCut.

Virtual Real Life

Že virtuální realita nemá využití jen v zábavním průmyslu dokazují Jana Trdá a Denisa Kulhavá. Jejich startup hledá nové virtuální cesty hned ve dvou oborech – HR a zdravotnictví. Aplikace VR Testing nabízí výrobním firmám pomoc s výběrem zaměstnanců, ve virtuální realitě mohou vyhodnotit postřeh, zručnost nebo pozornost kandidátů. A zakladatelky ostravského startupu slibují snížení fluktuace i nákladů na zaučení zaměstnanců. 

Jejich druhý produkt, rehabilitační aplikace VR Vitalis, zase umí uvolnit a rozhýbat ztuhlé svaly pacientů po úrazech či operacích. „Zaměřujeme se zatím na rehabilitace horních končetin a kognitivních funkcí. Klient se pomocí brýlí s virtuální realitou ocitá v prostředí, kde na něj čekají různé úkoly, jako je třeba obtahování obrazců. Zdánlivě reálný obraz stimuluje mozek k pohybu končetin, samozřejmě v přesně kalibrovaném rozsahu,“ popisuje Jana Trdá.

„Máme škálovatelné produkty, zákazníky, několik velkých i menších projektů na míru. Seedová fáze je za námi a teď potřebujeme růst. Proto zvažujeme investory a připravujeme náš startup na stabilní fungování,“ doplňuje Denisa Kulhavá.