skip to main content
Byznys
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Top 10 startupů ze severu Moravy. Čím mladé firmy z Ostravska dobývají svět?

Technologické firmy dokazují, že byznys na Ostravsku dávno není zaprášený mourem a že ze severu Moravy je do světa stejně daleko jako z Prahy.

„Kraj prochází zásadní transformací, která by se symbolicky mohla nazvat od těžby uhlí k těžbě dat,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. A celá řada nadějných projektů ukazuje, že tahle proměna se daří. Zabývají se umělou inteligencí, virtuální realitou, vyvíjejí technologie pro zemědělství, průmysl, mobilitu i medicínu budoucnosti. 

Úspěšně expandují nejen na evropské trhy a jejich zakladatelé se shodují, že pro svou ofenzivu mají v regionu ideální podmínky: kvalitní školy i jejich absolventy, dostupnost zdrojů za rozumnou cenu, fungující podporu, silnou infrastrukturu a taky neotřesitelné odhodlání a nadšení, se kterým si vzájemně pomáhají. Ostatním tak trochu na just.

„Z lidí, kteří v regionu přes náročnou transformaci zůstávají, je obrovsky cítit určitý patriotismus. S jakousi pokorou a houževnatostí se to přetavuje do velmi silné spolupráce,“ myslí si Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra Ostrava (MSIC), jehož podpůrnými programy prošly už stovky firem a startupů. Podívejte se na Top 10 těch nejnadějnějších: