skip to main content

Umělá inteligence nejlepším přítelem. Novinka Toyoty sází na zážitky z jízdy

Stejně jako automobiloví výrobci a technologické firmy závodí ve vytvoření dokonalých samořiditelných vozů, se Toyota upnula na to, jak se v rámci rozmachu umělé inteligence vyvine vztah mezi řidičem a autem.

První zhmotněná vize největší automobilky světa pro další generaci mobility je prototyp Concept-i, malý hatchback zabalený do nejmodernějších technologií a hlavně oplývajícím virtuálním asistentem přezdívaným Yui, který má sloužit pasažérům.

Čtěte také: Český designér a z nuly na sto za 2,3 vteřiny. To je nové superauto FF 91

Reklama

S tím, jak do automobilového průmyslu rychle přicházejí změny, je důležité nepřehlížet interakce mezi vozem a jeho řidičem, uvedl šéf americké divize japonské automobilky Bob Carter na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas.

toyota_concept_i_03_2533ea3dfc924ba47a5b068432606f971cb9a150

„Je opravdu snadné zapomenout na to, proč vyrábíme vozy – děláme je pro lidi,“ řekl Carter. „Myslíme si, že nejdůležitější otázkou dneška není to, jestli budou vozy v budoucnu vybaveny samořiditelnými technologiemi. Samozřejmě, že budou. Nejdůležitější otázkou je, jaký bude vztah mezi těmito novými auty a lidmi, kteří je využívají.“

Drobný hatchback se šikmým profilem svým tvarem nenápadně připomíná dřívější model Prius, i když s mnohem lepším vzhledem. „Motýlí dveře“ se rozevřou, aby pozvaly pasažéry do relativně skromných prostor vozu s minimalistickou palubní deskou. Kruhové a barvy měnící světlo uprostřed „palubky“ naznačuje, že asistent Yui je připraven zabavit všechny spolujezdce.

toyota_concept_i_02_1a785eb00fc4c555d7f0743a87e2bd6f596805a9

Umělá inteligence v podobě Yui vás přivítá, probere s vámi vaše cestovní plány, nabídne nejvhodnější trasu, doporučí restaurace nebo ubytování po cestě atd. To vše podle vašich představ. A pokud se budete chtít sami chopit řízení, Yui vám to dovolí a bude jen v roli ostražitého hlídače, který vás bude varovat před možným nebezpečím.

Reklama

Systém se chce časem pomocí postupného učení priorit každého řidiče stát takovým „algoritmickým kámošem“ a společníkem na cesty.

toyota_concept_i_04_f3c59b3645bc1db0ccf87313d1c045ec3e950dc2

Zatímco je tento prototyp stále jen designovým konceptem, některé z jeho vychytávek – jako je například 3D displej promítaný přímo na čelní sklo, který v podstatě smazává potřebu konvenčních ovladačů na palubní desce – by se postupně mohly objevovat u nových modelů Toyoty.

Concept-i podporuje myšlenku co největšího zážitku z jízdy, i když s tím, jak se digitální rozhraní stávají pro lidi poutavější a komplexnější, řízení samotné čekají výrazné změny, uvedl technologický šéf Toyota Research Institute James Kuffner.

„Myslíme si, že existuje prostor jít ještě dál – ve spojení s cloudem, strojovým učením a umělou inteligencí,“ odhadl.

Aby se zabránilo jakémukoliv odstrašujícímu příkladu, je potřeba udržet klubající se umělou inteligenci orientovanou hlavně na lidi. „Auta, stroje, roboti, kteří se objevili během několika posledních dekád, by nás mohli podpořit a zlepšit kvalitu našeho života, vše v podmínkách bezpečnosti a otevřeného přístupu,“ řekl Kuffner.

„Je důležité vyvinout systém, který se přizpůsobí vašim prioritám. Budete si jej moci užívat, jak dlouho budete chtít, nebo pokud je vám libo, můžete jej vypnout. Budete moci řídit, jak jste zvyklí, nebo vám bude asistovat. Bude to jen vaše volba.“

Reklama
Reklama