skip to main content
Byznys

Trhy jedou podle Leninova citátu a jsou nervózní

Víte, kdo řekl „Všechno souvisí se vším“? Lenin. A Hercule Poirot. A víte, že Lenin se narodil skoro stejně jako Poirot? Ale o tom třeba jindy, ha…

No a všechno souvisí se vším, vyplývá teď i z Global Correlation Indexu. To je takový pěkný index od Morgan Stanley – korelace všeho se vším je teď na maximu od konce roku 2016.

Reklama

Ten index zahrnuje kurzy měn jako dolar proti euru, japonskému jenu nebo britské libře, pak zahrnuje dluhopisy, mezi které patří například německé, britské nebo japonské desetileté dluhopisy.

A pak i akciové indexy S&P 500, index MSCI Europe, který obsahuje akcie velkých a středně velkých firem v 15 rozvinutých zemích Evropy, Russell 2000, který se skládá z 2000 akciových titulů společností obchodovaných v USA, nebo index FTSE 100, který zahrnuje 100 společností s nejvyšší tržní kapitalizací z Británie.

Reklama

A taky index High-Yield Spread, což představuje rozpětí mezi výnosy u rizikových podnikových dluhopisů a amerických státních dluhopisů, jsou tam naládovány i Emerging-Market Local Rates, tedy úrokové sazby rozvíjejících se trhů.

To všechno prostě napříč regiony i jednotlivými aktivy. Pokud se teď hýbe hodně aktiv stejně, tak je to blbé pro toho, kdo si myslí, že když nakoupí kupu fondů akcií a nemovitostí a zlata, brambor a bůhví čeho, ještě bude mít větší diverzifikaci. Smůla, hodně se toho teď hýbe stejně.

Je to známka toho, že trhy jsou nervózní. Naopak třeba když kouknete na grafu na počátek roku 2017, trhy byly víc v klidu. Věřilo se na růst ekonomik. Teď jako by hodně investorů zpozornělo, že už růst trvá hodně dlouho…

Jakoby ticho před bouří. ECB možná opustí QE, Fed už dávno… Co to přinese? Nemáme precedens v historii, kdo ví…

Reklama
Reklama