skip to main content
Byznys

Investiční účet za 10 let: lepší hodinky než barel ropy

Investovat se dá do hodinek, vína, aut, mincí, známek, akcií, diamantů, dluhopisů, nemovitostí, ropy, šperků… Takových možností, a samo že to nejsou všechny. Jednou začas neuškodí udělat si srovnávačku.

Takže jsem to všechno vzal, našel všemožné indexy, které sledují vývoj cen aktiv, a vzal výnos v dolarech za posledních 10 let. No a tohle vyšlo…

Tak bacha, jestli máte v kredenci nějakou whisky, ať ji nevypijete. Naopak jestli máte barel ropy, tak posledních 10 let nic moc.

Reklama

Třeba to letos bude lepší, tak ho zatím do kanálu nelijte (pro hnidopichy – to je nadsázka, jasně že nejde ropa lít do kanálu, lije se do řeky, jako to dělal Rockefeller s benzinem, když ještě nevěděl, na co se dá použít)…

Tady jsou indexy využité pro měření výnosu:

Whisky: Rare Whisky Icon 100 Index počítá organizace Rare Whisky 101, která působí ve Velké Británii. Index obsahuje 100 ikonických sběratelských lahví, které jsou velmi vyhledávané a pravidelně se obchodují na dražbách ve Velké Británii.

Auta: Top Index od Historic Automobile Group International (HAGI™) je určen k měření sběratelského automobilového trhu (veterány) od předválečného období až po nové tisíciletí. Zahrnuty jsou značky jako Porsche, Ferrari, Mercedes-Benz, Aston Martin, BMW, Lamborghini nebo americké staré klasiky.

Víno: Knight Frank Fine Wine Investment Index (KFFWII) je vlastní index vytvořený sběrateli vína v roce 2015. Tento index obsahuje 200 vín s velkým investičním potenciálem.

Mince: GB200 Coin Index vytvořil známý obchodník a prémiový sběratel Stanley Gibbons. Index sleduje výkonnost reprezentativního vzorku 200 vzácných britských mincí od 1. století (keltské mince) k mincím poloviny 20. století v ceně od 5 tisíc do 225 tisíc liber.

Šperky: Index od britské výzkumné společnosti Art Market Research. Jedná se o index hlavně poválečných šperků mezi lety 1945 a 1975, starožitných šperků, perel, broží a prstenů.

Reklama

Známky: Opět index od Stanleyho Gibbonse – index obsahuje 250 nejvzácnějších britských známek od roku 1924.

Umění: Index od Art Market Research, jež se zabývá mapováním celého trhu s uměním. Do celkového indexu umění řadí zejména malby, kresby, ale i fotografie, sochy a další.

Akcie: S&P 500 – balíček akcií 500 největších amerických firem.

Barevné diamanty: Fancy Color Diamond Index od Fancy Color Research Foundation, která provádí výzkum barevných diamantů a sleduje ceny růžových, modrých a žlutých diamantů v různých velikostech a úrovních.

Hodinky: Watches Index od Art Market Research sleduje vývoj cen celé skupiny hodinek. Jedná se především o historické kapesní hodinky ze 17. a 18 století, kapesní hodinky z 19. a 20 století a dále hodinky značky Patek Philippe, Rolex nebo třeba hodinky Cartier z 30. až 80. let 20. století.

Dluhopisy: Dolarový výnos Fidelity Investment Grade Bond Fund.

Nemovitosti: S&P/Case-Shiller 20-City Composite Home Price Index – sleduje změny v cenách obytných nemovitostí ve 20 hlavních metropolích v USA.

Čínská keramika: Index od Art Market Research mapuje historickou převážně ručně malovanou čínskou keramiku.

Nábytek: Art Market Research do indexu zahrnuje především historický britský a francouzský nábytek z různých časových období.

Ropa: Cena za barel, to je jednoduché (nikdy ropu nikam nevylívejte, ani do řeky – ale s tím Rockefellerem je to pravda).

Reklama
Reklama