skip to main content

Jan Sláma

Sdílet
Věk
22 let
Práce
startupista, investor, FaceUp

Začínal podnikat ve dvanácti letech, kdy se věnoval obchodování s akciemi. O rok později spustil svou první mobilní aplikaci Taháky do kapsy, kterou k přípravě do školy využívalo přes sto tisíc žáků. Následovaly další mobilní aplikace, hry, e-shop s virtuální realitou, neziskové projekty, vývoj na zakázku, obchod s oblečením nebo značka batohů.

Všechny aktivity vedly Honzu až k založení firmy FaceUp, která kombinuje sociální přesah a byznys – spolu s Davidem Špunarem a Pavlem Ihmem vytvořili aplikaci NNTB (v zahraničí FaceUp), kterou používá k prevenci neetického jednání více než 2200 organizací v devíti státech světa, včetně 150 klientů v Africe. Každá třetí škola v Česku díky aplikaci bojuje proti šikaně a firmy skrz ni dávají svým zaměstnancům prostor se vyjádřit.

Ve státní správě NNTB pomáhá s ochranou oznamovatelů a celkem přes ni prošlo už více než deset tisíc podnětů. Startup má také svůj nadační fond, který se zaměřuje na osvětu a prevenci šikany.

Kromě boje proti šikaně se poslední dva roky Sláma věnuje také investicím do začínajících startupů a jejich aktivnímu rozvoji. Skrz Jinej fond, založený s Jiřím Hlavenkou, už proinvestovali desítky milionů korun a podporují šest firem, které kromě zajímavého růstu mají i společenský přesah.

Sleduj Jana:
Janův dotazník


Co děláte?

Podnikám, bojuju se šikanou v Africe, pomáhám odhalovat korupci, investuju do přečtených knížek, digitalizovaných školek a kombuchy.


Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?

Rád bych se naučil uvařit cokoliv, co nejsou vajíčka. A dětem ve školách i zaměstnancům ve firmách ukázal, že problémy se nemusí nechávat být.


Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?

Hall of Fame, Moje práce a Red Right Hand (znělka seriálu Peaky Blinders).


Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?

Peaky Blinders, to už vás teď asi nepřekvapí. :)


Jaký podcast rádi posloucháte?

Víc mi sedí audioknížky. Teď zrovna poslouchám Jak drahé je zdarma (a můžu doporučit!).


Do čeho investujete peníze?

Přes Jinej fond do Reknih, Twigsee, Lokloku, ControlMe, Goodbye a myAge. V Nadačním fondu NNTB do prevence šikany a sám za sebe do akcií a ETF fondů. A taky do kryptoměn, ale to mi zatím moc nejde.


Vaše guilty pleasure je…

Burger. Vždy a všude.


Co je víc – tradice, nebo inovace?

Inovace.


Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?

Měli bychom více respektovat ostatní a snažit se dělat dobré skutky – může to znít jako klišé, ale efekt by byl okamžitý. Přestat o problémech pouze mluvit a začít je řešit.


Koruna, nebo euro? A proč?

Euro, abychom byli efektivnější součástí světového obchodu.


Jak bude vypadat Česko za deset let?

Deset let je věčnost ve světě startupů, ale z pohledu národa to moc dlouho není, změny chtějí svůj čas. Pokud si ale můžu přát tři věci, tak budoucí Česko bude otevřené novým myšlenkám, bude si více vážit demokracie a bude podporovat jedinečnost všeho druhu.


Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?

Angličtina mi nikdy nešla tak jako čeština.


Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?

Slack.


Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?

Kdybych nepodnikal, věnoval bych se sportovnímu rybolovu v těch nejodlehlejších částech světa.