Víme, že nemáte čas. A že existuje spousta starostí, které vám čas berou. Protože chceme, aby vám zbylo trochu času i na nás, tak tady je pár tipů, jak čas ušetřit.
Existuje fůra věcí, které sami dělat nemusíte. Níže najdete 11 příkladů, co všechno za vás udělá někdo jiný. Stačí jen zaplatit. Všechny služby jsme sami vyzkoušeli (nebo nechali vyzkoušet) a funguje to. Dají se brát i jako přehlídka nápadů, jak rozběhnout malý, ale svůj vlastní byznys. Něco z toho už možná znáte, ale všechno určitě ne.
1. Kupte mi auto
Přibližně víte, jaké chcete auto a kolik za něj chcete utratit. Ale dál už začínají starosti, o kterých nechcete ani slyšet. Zvlášť pokud jde o ojetinu, stočené kilometry, pochybné bazary, prasklé poloosy a tak dále. Šest lidí z nové firmy Autotým (autotym.cz) slibuje, že za vás tohle vyřeší. Za 1999 korun dostanete na výběr pět aut, z toho ve třech se můžete projet a u vítěze dostanete garanci původu a kontrolu v servisu. A nakonec možná i slevu, o kterou se podělíte půl na půl.
2. Zajděte na úřad
Totéž v prostším podání: auto už máte, ale potřebujete ho přihlásit a nechcete vůbec vědět, co všechno to obnáší, natož jít někam na úřad a stát ráno frontu kvůli značkám. V Praze tohle dobře umí firma registr-vozidel.cz, v základu za 700 korun. Jen pro představu – když přivezete ojetinu z ciziny, úřad po vás bude chtít osm dokladů. A jestli budete mít někde chybu, potrvá to týdny a týdny. Vážně tohle chcete dělat sami, nebo to necháte na někom, kdo takových žádostí zpracuje desítky nebo stovky týdně?
3. Holky z kanclu
Sekretářky, které nevidíte, protože sedí v Děčíně. Nebo možná někde úplně jinde. To ale nebrání v tom, aby za vás udělaly – jak stojí na holkyzkanclu.cz – drobnou administrativní rutinu, která bere čas a energii. Hledání kontaktů, rozposílávání emailů, obvolávání, korespondence – to všechno za vás můžou dělat. Za 1800 na 10 hodin nebo za 8000 na celý měsíc. Ceník lze navolit různě, zásadní princip ale je, že platíte sekretářku jen tehdy, kdy ji na něco potřebujete. Stejnou službu lze objednat i jinde, třeba na avantia.cz/virtualni-sekretarka, virtualni-asistentky.cz nebo asistentka247.cz.
4. Chlapská zásilka
Holkám z kanclu můžete přenechat jakoukoli svojí práci – třeba i takovou, jako je hledání tipů pro tenhle článek. Za hodinu našly dva, které stojí za pozornost. Za prvé chlapskazasilka.cz, což je online shop, kde si „chlapi“ navolí balík rychle dosluhujících věcí (ponožky, prádlo, holicí pěna…) a ten jim pak chodí domů stále dokola, aniž by na to museli myslet. Za druhé ulozkrabici.cz, což je kurýrní služba, která odveze a uschová sezónní věci.
5. Nemám co na sebe
Peněz máte dost, ale náladu ani čas na nákupy ne. Chybí vám přehled, kam jít, a přiznejte si to – možná i vkus. Móda vás vlastně ani moc nezajímá, jen chcete vypadat dobře. Jak z toho ven? Najměte si stylistu, což je normální profese, nikoli jen úchylka pro celebrity. Na webu jich je plno. Extraliga je například Filip Vaněk (ladil Leoše Mareše pro naši loňskou obálku, což se mu docela povedlo). Den s ním po obchodech stojí 16 tisíc. Více na jaromanagement.com nebo kdekoli na Googlu pod heslem stylista and nákupy.
6. Lepší realitka
Podobně jako auto (viz bod 2) lze ohlídat i koupi nemovitosti – od vyhledání té pravé, přes kontrolu vad a technikálií až po prověrku dokumentů a administrativní servis kolem. Čili něco jako realitka na druhou, což je služba, která je od loňska k mání (nejen) v Praze pod značkou Rádce pro vaši nemovitost (radceprovasinemovitost.cz). Naše zkušenost – vybojovaná sleva 200 tisíc plus komplet servis.
7. Nákup až domů
O tomhle jste nejspíš už něco zaslechli, ale vynechat se to nedá. Po prázdninách začal v Praze fungovat nový e-shop na potraviny jménem rohlik.cz, za kterým je slevomatník Tomáš Čupr (slevomat.cz, damejidlo.cz) plus velké ambice. Do dvou let chce mít miliardový obrat. Na výběr je momentálně z 4000 položek (poroste to) a ústřední závazek je, že nákup máte doma do hodiny a půl (za 79 korun, nebo zadarmo při tržbě přes 2000 Kč). Čupr vozí jídlo primárně z Makra, svůj e-shop má už dlouho Tesco, totéž chystá i Billa a Kaufland. Takže kdo nebazíruje na tom, že u kasy s košíkem musí být osobně, bude mít brzy hodně na výběr.
8. Nehrajte si na kutily
Sto korun za hodinu klidu? I tak se dá brát obligátní služba jménem hodinový manžel, o které už snad každý slyšel, ale málokdo ji sám vyzkoušel. Na prahahodinovymanzel.cz máte k ruce za 100 korun na hodinu profesionálního kutila, který by si měl poradit se vším, co vás doma a na zahradě straší. Podobných portálů je víc, třeba vashodinovymanzel.cz.
9. Kam s ním 2.0
Odpověď na nerudovskou otázku v kulisách internetového věku – aneb jak se zbavit nepotřebných věcí, neztrácet s tím čas a ještě na tom něco vydělat? Zabalte je do krabic a napište na bazarobot.cz – krabice si odvezou, sami sesmolí inzerát na aukro.cz (nebo někam jinam, ale o to už se vůbec nemusíte starat) a pak vám pošlou peníze. Co se neprodá, pošlou na charitu nebo do kontejneru. Co je důležité, že obojí už jde mimo vás.
10. Kde najít hlídačku?
O tom, že na hlídání dětí se dá někdo najmout, každý ví. Ale kde správnou babysitterku najít? Služba tří informatiků z Brna, která loni vyhrála soutěž StartupYard, umí tenhle problém vyřešit. Na portálu hlidacky.cz mají 4745 chův (tohle staromódní slovo nepoužívají) ze všech velkých měst. U každé visí na webu karta plná recenzí od předchozích zákazníků, výběr lze také filtrovat podle ceny (od 60 Kč na hodinu až po „130 Kč a více“), věku, věku dětí případně i podle nároků na jazyky nebo na uklízení. Jak tvrdí i lidé z oboru, lepší databáze hlídaček v Česku neexistuje.
11. Žehlení
Stejný problém, jako s hlídačkami – jasně, ty košile by už vážně chtělo příště někam poslat, jenže jak zjistit kam? Mrkněte na video na ironingladies.cz a máte po dilematech. Howgh!