Božena Řežábová vede jeden z nejslibnějších českých start-upů posledních let – herní platformu Gamee. Šestatřicetiletá bývalá manažerka Googlu, jejíž projekt loni získal 2,2 milionu eur od investorů, si jako knihu, která ji přiměla zásadně uvažovat o tom, co dělá, příznačně vybrala tu o budoucnosti a technologiích. A to i když ji četla teprve nedávno.
Čtěte také: Kniha, díky které designérka Anna Marešová nevzdala své podnikání
Co? Yuval Noah Harari – Homo Deus – Stručné dějiny zítřka
Proč? „Homo Deus je o tom, jakou budoucnost si pro sebe připravujeme, věnuje se úvahám, jak se rozhodneme použít technologie a moc, kterou nám přinášejí.
Většinu z nich už máme k dispozici, a přestože jsou třeba teprve na začátku, zkoušíme si představit, jak daleko zajde umělá inteligence, kam až povede genetický design, jak dlouho bude trvat, než se zbavíme nemocí a příznaků stárnutí a budou mezi námi chodit první nesmrtelní.
V mnoha případech využíváme umělou inteligenci už dnes, současné algoritmy nám vybírají nejkratší cestu do práce, dobře hodnocené restaurace. V Gamee používáme algoritmy, které doporučují hry na základě herního profilu hráče nebo hry, které nedávno hráli jeho přátelé.
V byznysu všichni předvídáme trendy, sledujeme pohyby konkurence, partnerů a trhů. Zaměřujeme pozornost na budoucnost, i proto je tahle kniha pro mě relevantní.
Přiměla mě přemýšlet o tom, jakou firmu a jaké prostředí chci vytvořit. Představit si víc variant, jak bude vypadat budoucnost a co s tím chci udělat.“
Čtěte také: Česká Gamee míří na Mars: firma z Prahy vytvořila mobilní hru pro NASA
Co konkrétně vás zaujalo? „Autor umí dobře vyprávět a nebojí se nastínit temnou budoucnost plnou kyborgů a programů, které řídí náš život. Prochází se čtenářem dilema, kdy se lidé začnou od hledání smyslu obracet k hledání moci. Jak obejít smrt, vylepšit sebe.
Zaujalo mě, že upozorňuje na novou nerovnost, kdy nové funkce, vylepšení těla a smyslů budou dostupné jen elitám a tím se dál prohloubí propast mezi lidmi.
Nebo to, jak nás neomezená víra v data může dovést do momentu, kdy nás inteligentní algoritmy budou znát lépe než my sami sebe. Začnete se pak ptát – svěříme jim rozhodování o společnosti, politice a naší budoucnosti?“
Kdy jste ji četla? „Četla jsem ji na začátku léta.“
Jak čtu? „V posledních měsících jsem strávila mnoho dní v letadle, většinou na pracovních cestách a většinou sama. Zvykla jsem si proto balit na minimum, a i když jedu na den nebo týden, beru si jen batoh.
Třetinu místa vezme elektronika, třetinu oblečení z tenkých a lehkých materiálů a tu poslední část skoro vždycky spolkne knížka koupená na letišti.
I když mám čtečku Kindle, držet papír je prostě zážitek a skoro vždycky se k němu vrátím. Jak nová knížka voní, jakou strukturu papíru mají stránky, to je luxus, který si ráda dopřávám.“