Štěstí má tolik podob, že je velice obtížné ho definovat. Neštěstí ale poznáte snadno. Poznáte ho, když ho vidíte, a rozhodně ho poznáte, když se vás zmocní.
Neštěstí je nebezpečné pro všechny kolem vás, podobně jako pasivní kouření. Slavná Termanova stanfordská studie zkoumala vybrané osoby po osm desetiletí a ukázala, že ti, kdo se nacházejí v blízkosti nešťastných lidí, mají horší zdraví a kratší život.
Štěstí toho má s vnějšími okolnostmi společného méně, než byste čekali. Lidé, kteří vydělávají obří peníze, jsou jen o nepatrný kousek šťastnější než obyčejní lidé, kteří pro ně pracují. Okolnosti mají jen máloco do činění se štěstím, protože to je především pod vaší kontrolou. Štěstí je produktem vašich zvyků a vašeho pohledu na svět. Psychologové z univerzity v Kalifornii zjistili, že genetika a životní okolnosti se na štěstí podílí asi jen z padesáti procent. Zbytek je na vás.
Když jsou lidé nešťastní, je nepříjemné být v jejich společnosti, natož s nimi pracovat. Neštěstí vás drží zpátky a vytváří začarovaný kruh, kdy nejste schopni dosáhnout toho, co je ve vašich možnostech. Neštěstí vás může zastihnout nepřipravené. Opravdu velká část pocitu štěstí je ovlivněna vašimi zvyky. Proto je potřeba se na ně zaměřit, a dát si pozor, aby vás ty špatné nestáhly do propasti.
Některé zlozvyky vedou k neštěstí více než jiné. Pozor byste si měli dát především na ty v následujícím výčtu, to jsou skuteční zabijáci štěstí. Procvičujte emoční inteligenci a dávejte pozor, aby některý z nich nebyl právě ten váš.
1. Čekáte na budoucnost
Pokud sami sobě říkáte, že budete šťastní „až…“, týká se vás zlozvyk, kterému je velice snadné podlehnout. Co následuje za tím „až“ není až tak důležité (může to být promoce, zvýšení platu nebo nový vztah). Příliš se spoléháte na okolnosti a jak známo, ty ne vždy vedou ke šťastným koncům. Neztrácejte svůj čas čekáním na něco, co stejně nebude mít žádný vliv na vaši náladu. Místo toho buďte šťastní hned, protože budoucnost je vždy nejistá.
Čtěte také: Jak může běhání a meditace pomáhat proti depresím
2. Trávíte příliš mnoho času honbou za věcmi
Lidé, kteří žijí v extrémní chudobě, zažívají příliv štěstí, pokud se jejich finanční situace zlepší. Existuje celá řada studií, které prokázaly, že materiální věci člověka šťastným neučiní. Pokud máte zvyk honit se za materiálními věcmi, s největší pravděpodobností budete spíše nešťastní, až je získáte. Zjistíte totiž, že jste kvůli nim museli obětovat věci, které vás činily opravdu šťastnými, jako jsou přátelé, rodina nebo koníčky.
3. Zavíráte se doma
Když jste nešťastní, je lákavé zůstat doma a vyhýbat se lidem. I když ale nemáte náladu na společnost, je dobré do ní vyrazit, protože pobyt mezi lidmi se pozitivně podepíše na vaší náladě. Každý z nás má dny, kdy by nejraději zůstal ležet zahrabaný v peřinách. To je v pořádku, ale nesmí se to stát zvykem. Když z vás neštěstí dělá asociála, dejte se do kupy, vyrazte mezi lidi a uvidíte, jak dobře vám to udělá.
4. Děláte ze sebe oběť
Nešťastní lidé se rádi vymlouvají na okolnosti a těžký život, a zastávají názor, že věci se dějí mimo jejich kontrolu. S tímto životním postojem si ale vybudujete pocit bezmoci. A lidé, kteří se cítí bezmocní, jen zřídka udělají něco, aby svou situaci zlepšili. Každý má nárok na nějaký ten špatný den. Důležité je si uvědomit, kdy už tyto nálady začínají ovlivňovat váš pohled na svět. Nejste jediní, komu se dějí špatné věci, a máte kontrolu nad svou budoucností, dokud jste odhodláni k nějaké akci.
5. Jste pesimističtí
Nic neživí neštěstí tak dobře, jako pesimismus. Problém s pesimistickým postojem, kromě jeho vlivu na vaši náladu, je, že se z něj stane sebenaplňující proroctví. Pokud očekáváte špatné věci, s největší pravděpodobností se vám budou dít. Pesimistických myšlenek se zbavuje těžko, dokud si neuvědomíte, jak iracionální jsou. Podívejte se vždy na fakta a zjistíte, že ne všechno je tak zlé, jak se na první pohled mohlo zdát.
6. Stěžujete si
Stěžování samo o sobě je špatné, stejně jako postoj, který ho doprovází. Neustálé mluvení o tom, jak špatné věci jsou, časem změní i vaše přesvědčení. I když vypovídat se z toho, co vás trápí, vám může ulevit, hranice mezi terapeutickým přínosem a živením neštěstí, je velmi tenká. Kromě toho, že vás stěžování udělá nešťastnými, také spolehlivě odpudí ostatní lidi.
Čtěte také: Povzbuďte váš mozek! 7 způsobů, jak na to
7. Přeháníte
Špatné věci se dějí všem. Rozdíl je v tom, že šťastní lidé je vnímají jako dočasnou překážku, zatímco ti nešťastní v nich vidí jasné znamení, že se proti nim spiknul celý vesmír. Když má šťastný člověk po cestě do práce autonehodu, řekne si „zaplať pánbůh, že to nedopadlo hůř“. Nešťastný člověk bude přesvědčený, že celý jeho život je prokletý.
8. Problémy zametáte pod koberec
Šťastní lidé nesou odpovědnost za své činy. Uznávají své chyby. Nešťastné lidi ale chyby děsí, a tak se je snaží schovávat. Pokud ale ignorujete problémy, ty začnou brzy narůstat. Čím více problémy ignorujete, tím víc máte pocit, že s nimi nejde nic dělat, což vás uvrhne do začarovaného kruhu, ve kterém se začnete cítit jako oběť.
9. Nezlepšujete se
Protože nešťastní lidé jsou pesimističtí a mají pocit, že neřídí svůj život, vždy se drží vzadu a čekají, co jim život přinese. Místo toho, aby si stanovili cíle, vzdělávali se a makali na sobě, jen posedávají a diví se, proč nepřichází změna.
10. Srovnáváte se s ostatními
Závist a žárlivost se se štěstím nesnese. Takže pokud se neustále s někým porovnáváte, nechte toho. V jedné studii většina subjektů odpověděla, že by jim nevadilo, kdyby vydělávali méně peněz, ovšem jen za předpokladu, že by se to týkalo i všech ostatních. Na tento způsob přemýšlení si dejte velký pozor, protože vás rozhodně neučiní šťastnějšími. Spíše naopak.
Změnit své zvyky ve jménu většího štěstí je ta nejlepší věc, kterou pro sebe můžete udělat. Ale důležité je to i z jiného důvodu. Pokud převezmete kontrolu nad svým štěstím, budou šťastnější i lidé kolem vás.