Možná jste ve své pozici usazeni už několik let a máte chuť postoupit zase o kousek dál. Třeba se ve vaší společnosti „hejbou škatule“ a vy sníte o tom, že se před vámi otevírá cesta ke snové pozici. Nebo jste jen frustrovaní tím, že povýšení potkává všechny kolem, jenom ne vás.
Ať je ten důvod jakýkoliv, dejte všem okolo na vědomí, že jste připraveni povýšit. Ale to hlavní je, že primárně musíte přimět svého šéfa, aby to viděl stejně.
Anthony Greenwald z University of Washington studoval pracovní předpoklady vedoucí k povýšení mnohem více než kdokoliv jiný v minulosti. Jeho výzkum došel k závěru, že pokud splňujete určitá kritéria – vzorce chování –, pak jste hodni získat lepší práci. Z výsledku studie zároveň vyplývá, že i když tyto vzorce manažeři neznají, přesto se jimi podvědomě řídí.
Měli byste proto především sami sobě a ostatním dokázat, že máte na víc. Těchto pět taktik podle Greenwalda, píše server entrepreneur.com, zvýší vaše šance na úspěch, aniž byste se museli přetvářet:
Zbourejte hranice
Jestli chcete dosáhnout povýšení, neměli byste dělat pouze to, co vám nařizují. Nebojte se vzít sami od sebe práci navíc. Je jasné, že k tomu budete potřebovat více času, energie a vůbec schopností, abyste vše zvládli, ale svému šéfovi tím dokážete, že jste schopní zastat vyšší funkci a mít i více odpovědnosti. Snažte se zkrátka dělat více než ostatní. Stoupnete také tím, že občas zariskujete a přijdete s něčím inovativním.
Čtěte také: Tvrdá práce vám k úspěchu nepomůže. Těchto 10 kroků ano
Nebuďte příliš nenahraditelní
Podávat ten nejlepší výkon je už jakýmsi standardem, který se od vás v práci očekává. Jakmile ale svého šéfa přesvědčíte, že pro vaši pozici není nikdo vhodnější, máte problém. Hledat za vás náhradu se mu totiž pravděpodobně nebude chtít. Povýšení naopak mnohem pravděpodobněji docílíte tím, že budete pro kolegy vzorem, že je budete učit to nejdůležitější, co se s vaší prací pojí. Tuhle schopnost by měl ostatně ovládat každý dobrý lídr.
Demonstrujte svou emoční inteligenci
Nemusíte být bůhvíjaký EQ guru, abyste si udrželi nízkou pracovní pozici. Jestli je ale vaším cílem lepší práce, pak byste se měli naučit svou emoční inteligenci co nejvíc využívat. Nikdo z vašich kolegů si nepřeje, abyste křičeli, byli nepříjemní nebo naopak příliš mlčenliví. Žádný šéf si nechce znepřátelit své zaměstnance tím, že povýší někoho, komu chybí empatie a neumí se v kolektivu chovat. Ukažte, že máte zdravé sebevědomí, a nebojte se přiznat svoje chyby, tento přístup ocení všichni kolem vás. A mějte na paměti, že s EQ se člověk nenarodí, ale může si ji během života osvojit.
Mluvte firemním jazykem
Manažeři ocení vaše vize více než cokoliv jiného. Líbí se jim, když víte, kam by měla společnost směřovat, proto je nezbytné pochopit firemní styl a osvojit si i její jazyk. Práce není jen o tom, že budete expert na danou problematiku. Musíte vědět, jakým způsobem budete pro firmu opravdovým přínosem. Měli byste se naučit frekventovaná slovíčka, která vaši nadřízení běžně používají, a být schopni je v rozhovoru s nimi bez problémů používat. Ukážete tím, že máte zájem, jste dostatečně inteligentní a že se do své společnosti hodíte.
Čtěte také: 7 chyb v řeči těla, kvůli kterým můžete přijít o povýšení nebo lepší práci
Nebojte se zeptat
Ne všichni touží po tom být povýšeni. Některým stačí to, co už dlouhá léta mají, a pokud před šéfem neprojevíte zájem o lepší místo, bude si myslet, že jste jedním z nich. Až nadejde vhodná příležitost, nebojte se svému nadřízenému říct, že máte o vyšší pozici zájem. Měli byste vědět, jakou konkrétně, nebo mít alespoň určitou představu, co byste chtěli dělat. V případě, že ještě nemáte potřebné schopnosti pro danou funkci, naznačte, jakým způsobem si je osvojíte.
Děláte všechno správně, ale pořád se nic neděje?
Pak si řekněte o zpětnou vazbu, ale vyvarujte se otázkám typu: „Proč jste vzali zrovna ji a ne mě?“ Vůbec nemluvte o člověku, který dostal vaši vysněnou pozici. Jen se ujistěte v tom, co byste měli napravit, abyste příště byli úspěšní právě vy. Nediskutujte, jen naslouchejte. Ujistěte vašeho nadřízeného, že budete následovat jeho doporučení. Jen tak budete v budoucnu úspěšní.
A nikdy nezapomeňte na to, že povýšení je něco, co se prostě jen tak stane, a že to ani není odměna za dobré výsledky. Správné povýšení totiž přijde ve chvíli, kdy váš šéf dojde k tomu, že v sobě máte dostatečný potenciál a na jiném místě toho dokážete předvést mnohem víc.